2002 Preseason All-Americans

Three of our four All-American quarterbacks from last winter were underclassmen. We named both Dustin Proctor and Roy Hampton to the second team because although we name just two teams in the preseason, we felt it unfair to leave either well-deserving player off.


First Team

Second Team

Offense

QB

Tom Arth, John Carroll Dustin Proctor, Hardin-Simmons, and
Roy Hampton, Trinity (Texas)

RB

Jeremy Boyce, Trinity (Texas) Daniel Grove, Wittenberg

RB

Mike Johnson, Bethel Jake Barkley, St. Thomas

WR

Todd Fry, Washington & Jefferson T.J. Thayer, Kalamazoo

WR

Joel Olson, Bethel Eric Magrini, Montclair State

TE

Ryan Short, Wabash Brad Newton, UW-Eau Claire

OL

J.D. Sheldon, Augustana Al Cappello, Montclair State

OL

Michael Day, Bridgewater Hans Mann, Buffalo State

OL

Daniel Schwartz, Rose-Hulman Josh Peters, Alma

OL

Mat Rapoza, Washington & Lee Daryl Agpalsa, Linfield

OL

Thomas Anderson, Hardin-Sim'ns Billy Joe Murray, Willamette

Defense

DL

Steven Wilson, King's Jelani Patterson, Emory & Henry

DL

Jeremy Hood, St. John's Andrew Porter, Macalester

DL

Pat Ryan, Benedictine Matt Campbell, Mount Union

DL

Tim Williams, Augustana Josh McMillin, Franklin

LB

Preston Meyer, Mary-Hardin Baylor Cameron McCambridge, St. John's

LB

Ron Swearingin, Capital Matt O'Bryant, Millsaps

LB

Casey Urlacher, Lake Forest Justin Knapp, Wheaton

DB

Chris Kern, Mount Union Kennard Davis, Thiel

DB

John Ortega, Centre Dillon Maney, UW-Stevens Point

DB

Jarrod Pence, Moravian Johnny Kelly, Williams

DB

Eric Moe, UW-Stout Antonio Nash, Susquehanna

Specialists

K

Drew McMaster, Howard Payne

Doug Van Der Mallie, Hampden-Sydney

P

Scott Verhalen, E. Texas Baptist

Brian Bicher, Ithaca

RET

Chris McKinney, Guilford

Blake Elliott, St. John's

comments powered by Disqus
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.