2007 All-Americans

Offensive Player of the Year: Justin Beaver, RB, UW-Whitewater
Defensive Player of the Year: Jerrell Freeman, LB, Mary Hardin-Baylor
Coach of the Year: Lance Leipold, UW-Whitewater


First Team Second Team
Offense
QB Greg Micheli, Jr., Mount Union Bobby Swallow, Jr., Washington and Jefferson
RB Justin Beaver, Sr., UW-Whitewater Jarvis Thrasher, Sr., Mary Hardin-Baylor
RB Nate Kmic, Jr., Mount Union Andy Moriarty, Sr., UW-Oshkosh
WR Jack Phelan, Jr., Hartwick Jake Allen, Sr., Mississippi College
WR Pierre Garcon, Sr., Mount Union Royce Winford, Jr., Augsburg
TE Nolan Swett, Sr., Colorado College Bryan Bergman, Sr., Carthage
T Brennan Fortune, Sr., St. John Fisher Cuyler Groth, Jr., Brockport State
G Derek Blanchard, Sr., Mount Union Jordan Hataway, Sr., Mary Hardin-Baylor
C Eric Safran, Sr., Mount Union Brent Allen, Sr., UW-Whitewater
G Jon Stavast, Sr., Luther Michael Robinson, Sr., Trinity (Conn.)
T Caleb Woodall, Sr., Mary Hardin-Baylor Dave Erdman, Jr., Wesley
Defense
DE Bryan Robinson, Sr., Wesley Jarrell Chandler, Jr., Salisbury
DT Pat McCullough, Sr., Mount Union Joe King, Sr., New Jersey
DT Ryan Ogrizovich, Sr., UW-Whitewater Nick Gunderson, Jr., St. John's
DE Mike Czerwien, Sr., Waynesburg Ken Bevington, Jr., John Carroll
LB Jerrell Freeman, Sr., Mary Hardin-Baylor Chris Gustafson, Sr., Cornell
LB Adi Pynenberg, Sr., Wabash Lenny Trusnik, Sr., Ohio Northern
LB Kyle Follweiler, Sr., Wilkes A.J. Raebel, Sr., UW-Whitewater
CB Pete Ittersagen, Jr., Wheaton James Starks, Sr., Capital
S Matt Kostelnik, Sr., Mount Union Jay Tully., Sr., Whitworth
S Brandon Carr, Sr., Bethel Derrick Williams, Jr., Mary Hardin-Baylor
CB Steve Stepnick, Sr., St. John Fisher Ben Farley, Sr., UW-Whitewater
Specialists
K Jeff Schebler, So., UW-Whitewater Joel Munoz, Sr., Mary Hardin-Baylor
P Alex Groh, So., Occidental Kevin Soflkiancs, Sr., Baldwin-Wallace
RET Larry Beavers, Jr., Wesley Pete Ittersagen, Jr., Wheaton

 


Third Team Honorable Mention
Offense
QB Chad Rupp, Jr., Franklin Tim Connell, Sr., Central
RB Mike Pennewell, So., Wesley Robert Heller, Fr., Waynesburg
RB Vinson Hendrix, So., Alfred Tyler Sherden, Sr., Luther
WR Drew Smith, Sr., Hampden-Sydney Luke Dillon, Sr., Defiance
WR Horace Gant, Sr., St. Olaf P.J. Theisen, Sr., St. Thomas
TE Matt Johnson, Sr., Muhlenberg Jon Lanouette, Jr., Wesley
T Brandon Bennett, Sr., Willamette Grant Weller, Sr., Concordia-Moorhead
G Don Kasper, Sr., North Central Randy Gyllin, Sr., UW-La Crosse
C Tyler Hykel, Sr., Mary Hardin-Baylor Andrew Salvato, Sr., St. John's
G Nick Hartmann, Sr., Coast Guard Matt Houy, Jr., Washington and Jefferson
T Adam Persing, Sr., Capital James Arnold, Sr., Hardin-Simmons
Defense
DE Jay Arndt, Sr., St. Norbert William Dewease, Sr., Mary Hardin-Baylor
DT Jonathan Spring, Sr., Capital Casey Younger, Sr., Millsaps
DT Tom Pinto, Sr., Curry LeeRon Boykin, So., North Carolina Wesleyan
DE Andrew Eisentrout, Sr., Pacific Lutheran Ryan Yaple, Sr., Lycoming
LB Eric Dube, Sr., Dickinson Courtney Pearson, Jr., Tri-State
LB Greg Altmaier, Sr., Central Adam Hay, Jr., Centre
LB Tom Brew, Sr., Case Western Reserve Erik Woodring, Sr., Middlebury
CB James Alexander, Sr., Hobart Chet Turner, Jr., Wesley
S Dave Wicklund, Sr., UW-Eau Claire Matt Christ, Jr., Albright
S Michael Terranova, Jr., Olivet Bo Osburn, Sr., Illinois Wesleyan
CB Guy Dierikx, Sr., Central Orlando Brown, Sr., Widener
Specialists
K Alex Lachman, Fr., Johns Hopkins Scott Birkhofer, Jr., Linfield
P Jesse Harms, Sr., Coast Guard Ryan Patten, So., Olivet
RET Jason Chier, Jr., Ithaca Tom Breitbach, Jr., Coe
comments powered by Disqus
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading