/awards/all-region/2016/d3football-all-west-region-2016

D3football.com 2016 All-West Region Team



By Joe Fusco, d3photography.com; By Mark Brown, UST athletics

It was a repeat and a newcomer getting the top individual awards in the West Region for D3football.com. Linfield quarterback Sam Riddle was named 2016 West Region Offensive Player of the Year, his second consecutive regional honor, while St. Thomas cornerback Michael Alada, a first-year starter, was named West Region Defensive Player of the Year. 

Coe coach Tyler Staker, who took over the head coaching role from his father, longtime coach Steve Staker, was named D3football.com West Region Coach of the Year. The Kohawks improved from 4-6 in 2015 to 11-1 this season, including a trip to the second round of the playoffs.

Riddle, a senior, led the Wildcats to the second round of the NCAA Division III playoffs before running into No. 1 Mary Hardin-Baylor. He completed 64.9 percent of his passes, throwing for 3,317 yards and 32 touchdowns in 11 games, against 13 interceptions. Riddle also ran for 263 yards and three scores.

Alada made his last season in a Tommies uniform count, finishing with 11 interceptions in the 13 games for St. Thomas, which finished its season 12-1 with a loss to UW-Oshkosh in the national quarterfinals. Alada also had a fumble recovery and seven additional pass breakups to go along with 34 tackles, 29 solo.

The teams, selected in balloting by West Region sports information directors and D3football.com staff, were chosen from 260 nominations by Division III member schools. A total of 77 players were chosen. Players nominated for All-Region are eligible to be considered for D3football.com All-America honors, which will be announced the evening of Dec. 16, in D3football.com’s pregame coverage for Stagg Bowl XLIV.

D3football.com 2016 All-West Region Team

Offensive Player of the Year: Sam Riddle, QB, Linfield

Defensive Player of the Year: Michael Alada, CB, St. Thomas

Coach of the Year: Tyler Staker, Coe

First Team Offense      
Pos. Player School Yr. Hometown
QB Sam Riddle Linfield Sr. Hillsboro, Ore.
RB Trevor Heitland Coe Sr. Cedar Rapids, Iowa
RB Joey Valdivia Lake Forest Sr. Grayslake, Ill.
WR Dan Arnold UW-Platteville Sr. Fargo, N.D.
WR Sam Markham Central Sr. Atlantic, Iowa
TE Drew Neuville Bethel Sr. Green Bay, Wis.
T Will Hilbert St. Thomas Sr. Mequon, Wis.
G Kolton Koch Monmouth Sr. Chebanse, Ill.
C Nate Trewyn UW-Whitewater So. Janesville, Wis.
G Stephen Nnabue Linfield Sr. Issaquah, Wash.
T Tony Koepnick UW-Whitewater Sr. Sussex, Wis.
         
K Drew Pearson UW-Stout So. Wausau, Wis.
RET Alex Pasiewicz Lake Forest Sr. Zion, Ill.
         
First Team Defense      
DE Nathan Brinker St. John’s So. Avon, Minn.
DT Brandon Tamsett UW-Whitewater Sr. Waterford, Wis.
DT Ryan Winter St. Thomas Sr. Woodbury, Minn.
DE Isaac Frazier Simpson Sr. Marion, Iowa
LB Jack Perez Pacific Sr. Petaluma, Calif.
LB Reese Dziedzic UW-Oshkosh Sr. Crystal Lake, Ill.
LB Jesse Addo St. Thomas Sr. Plymouth, Minn.
CB Michael Alada St. Thomas Sr. St. Paul, Minn.
S Ryan Grandlic St. Norbert Sr. Glenbeulah, Wis.
S Johnny Eagan UW-Oshkosh Sr. Wautoma, Wis.
CB Dylan Stepleton Coe Sr. Tipton, Iowa
         
P Elias Deeb Chapman Fr. Newport Beach, Calif.
ST R.J. Pompey Lake Forest Jr. Gurnee, Ill.
         
Second Team Offense    
QB Ian Kolste Whitworth Jr. Oak Harbor, Wash.
RB Chazz Middlebrook MacMurray So. Jacksonville, Ill.
RB Dallas Parent La Verne Sr. Fullerton, Calif.
WR Kobe Williams Pacific Fr. Las Vegas, Nev.
WR Najee Toomer Dubuque Sr. Maywood, Ill.
TE Brent Campbell UW-Whitewater Sr. Rockford, Ill.
T Vincent Basile UW-Oshkosh Sr. Racine, Wis.
G Cole Tanner Central Sr. Greenfield, Iowa
C Ben Eli St. John’s Sr. Avon, Minn.
G Austin Jones UW-Whitewater Sr. Madison, Wis.
T Josh Berg Concordia-Moorhead Sr. Moorhead, Minn.
         
K Tyler Stolen Buena Vista Sr. Sioux City, Iowa
RET Zack Martinelli Central Sr. Elburn, Ill.
         
Second Team Defense    
DE Jeff Bajema Pacific Sr. Burlington, Wash.
DT Peyton Thiry St. John’s Sr. Lester Prairie, Minn.
DT Nick Egersdorf Macalester Sr. Rochester, Minn.
DE John Flood UW-Whitewater Sr. Spring Grove, Ill.
LB Carter Hanson St. John’s Sr. Blue Earth, Minn.
LB Alex Berg Concordia-Moorhead So. Moorhead, Minn.
LB Jack Pietruszewski St. John’s Sr. South St. Paul, Minn.
CB Vince Mason UW-Whitewater Sr. Green Bay, Wis.
S Jacob Wuesthoff Puget Sound Sr. Newbury Park, Calif.
S Zach Matter Central Sr. Ankeny, Iowa
CB Kennedy Johnson Linfield Sr. Gresham, Ore.
         
P Jake Pisarik Wartburg Jr. Mount Vernon, Iowa
         
Third Team Offense      
QB Tom Kelly UW-Platteville Sr. Chicago, Ill.
RB Duke DeGaetano Whitworth Sr. Bend, Ore.
RB Drew Patterson UW-Whitewater So. Sussex, Wis.
WR Evan Clark St. John’s Sr. Phoenix, Ariz.
WR Aaron Olson St. Scholastica So. Esko, Minn.
TE Jackson Hull St. Thomas Jr. Mahtomedi, Minn.
T Brett Jerdee UW-Platteville Sr. Mount Horeb, Wis.
G Patrick Cusick Dubuque Sr. Davis Junction, Ill.
C Colton Coss Pomona-Pitzer Sr. Henderson, Nev.
G Nolan Schuler George Fox Jr. Bakersfield, Calif.
T Kane'ala Atchison-Keolanui UW-Stout Sr. Lodi, Wis.
T Dalton Kuehl Coe So. Cedar Rapids, Iowa
         
K Eli Wettstein UW-Oshkosh So. De Pere, Wis.
RET Jordan Pride Whitworth Sr. Oakland, Calif.
         
Third Team Defense      
DE Thomas Lesniewski Monmouth So. Algonquin, Ill.
DT DeJon Rothschild Cal Lutheran Sr. Banning, Calif.
DE Trever Zeibert Eureka Jr. Monee, Ill.
LB Matt Barnes Monmouth Sr. Colfax, Ill.
LB Mitch Shepherd Redlands Jr. Seattle, Wash.
LB Calvin Harridge Loras Sr. Morrison, Ill.
LB Matt Seitz UW-Whitewater Jr. Hartland, Wis.
CB Victor Bunce Claremont-M-S Jr. El Dorado Hills, Calif.
S Riley Shoemaker Nebraska Wesleyan Sr. Grand Island, Neb.
S Kenneth Jinkins St. Scholastica Jr. Eagan, Minn.
CB Zach Schwalbach Hamline Sr. Stewartville, Minn.
         
P Clark Riedel UW-Stout Jr. Waukesha, Wis.
Aug. 30: All times Eastern
6:00 PM
Alma at Baldwin Wallace
Live stats
7:00 PM
Frostburg State at Stevenson
Live stats
7:00 PM
University of New England at Coast Guard
Live stats
7:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
7:00 PM
Hamline at Buena Vista
Video Live stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Trinity (Texas) at McMurry
7:30 PM
Manchester at Trine
7:37 PM
Rowan at Widener
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
8:00 PM
UW-Platteville at East Texas Baptist
Live stats
Aug. 31: All times Eastern
7:00 PM
Utica at St. Lawrence
7:00 PM
Delaware Valley at Wesley
Live stats
7:00 PM
WPI at Anna Maria
Live stats
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live stats
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Millikin at Hope
Preview Live stats
7:00 PM
TCNJ at FDU-Florham
7:00 PM
Becker at MIT
Video Live stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
Live stats
7:00 PM
Dean at Curry
Video Live stats
8:00 PM
St. Olaf at Crown
Sep. 1: All times Eastern
TBA
Brevard at Davidson
TBA
Southern Virginia at Christopher Newport
TBA
Augustana at Coe
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live stats
12:00 PM
Morrisville State at Norwich
12:00 PM
Buffalo State at Bridgewater State
Live stats
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Salve Regina at Worcester State
Live stats
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Thomas More at N.C. Wesleyan
Video Live stats
1:00 PM
Merchant Marine at Misericordia
1:00 PM
Husson at Union
Live stats
1:00 PM
Apprentice at Greensboro
1:00 PM
RPI at Allegheny
1:00 PM
Wabash at Hiram
1:00 PM
Cortland at Fitchburg State
Live stats
1:00 PM
King's at Moravian
Video Live stats
1:00 PM
Westminster (Pa.) at Wittenberg
Video Live stats Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Dickinson
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live stats
1:00 PM
Huntingdon at Guilford
Live stats
1:00 PM
Gallaudet at Alvernia
1:00 PM
Mass-Dartmouth at Alfred State
Live stats
1:00 PM
Shenandoah at Methodist
Live stats
1:00 PM
Thiel at Alfred
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Live stats Audio
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Washington and Jefferson at St. John Fisher
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Hartwick at Wilkes
1:00 PM
St. Vincent at Ithaca
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
Video Live stats
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live stats
1:00 PM
UW-Oshkosh at Carthage
1:00 PM
Grinnell at Lawrence
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
1:30 PM
Wooster at Bluffton
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Albion at Defiance
Live stats
2:00 PM
Wilmington at Earlham
Live stats
2:00 PM
John Carroll at UW-Stevens Point
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
Live stats
2:00 PM
Ripon at Augsburg
2:00 PM
Aurora at St. Norbert
2:00 PM
Nebraska Wesleyan at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Martin Luther
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Monmouth at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Minnesota-Morris at UW-River Falls
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Live stats
2:00 PM
UW-Stout at St. John's
2:00 PM
UW-Eau Claire at Loras
Audio
2:00 PM
Bethel at Simpson
Video Live stats
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Southwestern Assemblies at Austin
2:10 PM
Trinity Int'l at St. Thomas
3:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live stats
4:00 PM
La Verne at Whitworth
6:00 PM
Adrian at Ohio Northern
Live stats Audio
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
Live stats
6:00 PM
Capital at Mount St. Joseph
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
Live stats
6:00 PM
Benedictine at Franklin
Video Live stats
6:00 PM
Central at Northwestern (Minn.)
6:00 PM
Willamette at Simon Fraser
7:00 PM
Geneva at Marietta
7:00 PM
Rochester at Case Western Reserve
Video Live stats
7:00 PM
Hanover at Centre
Video Live stats
7:00 PM
Rose-Hulman at Mount Union
Live stats
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Otterbein
7:00 PM
Olivet at Heidelberg
7:00 PM
UW-Whitewater at Dubuque
7:00 PM
Illinois College at Rhodes
7:00 PM
Chicago at Washington U.
Video Live stats
7:00 PM
Anderson at North Park
8:00 PM
Lyon at Hendrix
8:00 PM
Greenville at Wartburg
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
8:00 PM
Denison at Southwestern
8:00 PM
Carleton at Macalester
10:00 PM
Pacific at Chapman
Live stats
10:00 PM
George Fox at Redlands
10:00 PM
Sul Ross State at Arizona Christian
10:00 PM
Lewis-Clark Valley at Pomona-Pitzer
Dec. 9: All times Eastern
Final
Mount Union 43, at UW-Oshkosh 40
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mary Hardin-Baylor 24, Brockport 0
Box Score Recap Photos
Dec. 15: All times Eastern
Final
Mount Union 12, at Mary Hardin-Baylor 0
@ Salem, Va.
Video Box Score Recap Photos