American Southwest Conference Link to official site

2004 ASC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 Southern Naz.  13  Howard Payne  24  Final
  East Texas Baptist  21  Southern Ark.  38  Final
  Huntingdon  7  Louisiana College  31  Final

Sep. 9 Sul Ross State  17  Hardin-Simmons  79  Final
  Mississippi College  0  Millsaps  9  Final
@ Memorial Stadium

Sep. 11 Trinity (Texas)  41  Texas Lutheran  32  Final
  McMurry  52  Colorado College  7  Final
  Willamette  22  Mary Hardin-Baylor  25  Final

Sep. 18 East Texas Baptist  45  Howard Payne  58  Final
  Sul Ross State  20  Mississippi College  24  Final
  Mary Hardin-Baylor  36  Texas Lutheran  27  Final
  McMurry  3  Austin  20  Final
  Hardin-Simmons  47  Louisiana College  14  Final

Sep. 25 Texas Lutheran  40  McMurry  14  Final
  Austin  15  East Texas Baptist  11  Final
  Howard Payne  44  Sul Ross State  7  Final
  Mississippi College  19  Hardin-Simmons  49  Final
  Louisiana College  16  Mary Hardin-Baylor  68  Final

Oct. 2 McMurry  35  Louisiana College  38  Final
  Hardin-Simmons  49  Howard Payne  26  Final
  Austin  17  Texas Lutheran  31  Final
  Mary Hardin-Baylor  49  Mississippi College  3  Final
  Sul Ross State  7  East Texas Baptist  20  Final

Oct. 9 Mississippi College  24  McMurry  48  Final
  Louisiana College  19  Austin  8  Final
  East Texas Baptist  28  Texas Lutheran  39  Final
  Howard Payne  24  Mary Hardin-Baylor  62  Final
  Sul Ross State  13  Hardin-Simmons  38  Final

Oct. 16 McMurry  39  Howard Payne  42  Final
  Mary Hardin-Baylor  56  Sul Ross State  7  Final
  Austin  20  Mississippi College  10  Final
  Hardin-Simmons  31  East Texas Baptist  13  Final
  Texas Lutheran  64  Louisiana College  62  Final

Oct. 23 Howard Payne  24  Austin  23  Final
  Mississippi College  28  Texas Lutheran  31  Final
  Sul Ross State  28  McMurry  21  Final
  Hardin-Simmons  49  Mary Hardin-Baylor  22  Final
  East Texas Baptist  34  Louisiana College  31  Final

Oct. 30 McMurry  7  Hardin-Simmons  41  Final
  Austin  28  Sul Ross State  38  Final
  Mary Hardin-Baylor  60  East Texas Baptist  33  Final
  Texas Lutheran  44  Howard Payne  38  Final
  Louisiana College  49  Mississippi College  33  Final

Nov. 6 Howard Payne  44  Louisiana College  41  Final
  Sul Ross State  14  Texas Lutheran  38  Final
  East Texas Baptist  27  Mississippi College  3  Final
  Mary Hardin-Baylor  73  McMurry  23  Final
  Hardin-Simmons  53  Austin  6  Final

Nov. 13 Louisiana College  51  Sul Ross State  48  Final
  McMurry  24  East Texas Baptist  27  Final
  Texas Lutheran  29  Hardin-Simmons  59  Final
  Austin  13  Mary Hardin-Baylor  70  Final
  Mississippi College  14  Howard Payne  48  Final

Nov. 20 Mary Hardin-Baylor  32  Trinity (Texas)  13  Final

Nov. 27 Mary Hardin-Baylor  42  Hardin-Simmons  28  Final

Dec. 4 Mary Hardin-Baylor  52  Washington and Jefferson  16  Final

Dec. 11 Mary Hardin-Baylor  38  Mount Union  35  Final RC
NCAA Playoffs- Semifinals

Dec. 18 Mary Hardin-Baylor  21  Linfield  28  Final
@ Salem, Va.
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading