American Southwest Conference Link to official site

2005 ASC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 3 Menlo  30  McMurry  40  Final
  Hardin-Simmons  38  UW-Stevens Point  12  Final
  Southern Ark.  51  East Texas Baptist  7  Final
  Louisiana College  33  Rhodes  43  Final

Sep. 9 Sul Ross State  24  Southwest Assemblies of God  20  Final

Sep. 10 Mary Hardin-Baylor  45  Willamette  24  Final
  UW-La Crosse  34  Howard Payne  6  Final
  Texas Lutheran  23  Trinity (Texas)  31  Final

Sep. 17 Louisiana College  13  Hardin-Simmons  51  Final
  Austin  6  McMurry  33  Final
  Howard Payne  20  East Texas Baptist  23  Final
  Mississippi College  17  Sul Ross State  36  Final
  Texas Lutheran  21  Mary Hardin-Baylor  28  Final

Sep. 24 East Texas Baptist  16  Austin  6  Final
  Mary Hardin-Baylor    Louisiana College    TBA
  Hardin-Simmons  14  Mississippi College  0  Final
  Sul Ross State  16  Howard Payne  38  Final
  McMurry  20  Texas Lutheran  41  Final

Oct. 1 Howard Payne  20  Hardin-Simmons  45  Final
  Mississippi College  0  Mary Hardin-Baylor  61  Final
  Texas Lutheran  42  Austin  9  Final
  East Texas Baptist  27  Sul Ross State  24  Final
  Louisiana College  47  McMurry  53  Final

Oct. 8 Hardin-Simmons  42  Sul Ross State  27  Final
  Texas Lutheran  16  East Texas Baptist  17  Final
  Austin  11  Louisiana College  55  Final
  McMurry  24  Mississippi College  14  Final
  Mary Hardin-Baylor  20  Howard Payne  24  Final

Oct. 15 Howard Payne  35  McMurry  33  Final
  Mississippi College  35  Austin  19  Final
  Louisiana College  41  Texas Lutheran  44  Final
  Sul Ross State  6  Mary Hardin-Baylor  27  Final
  East Texas Baptist  13  Hardin-Simmons  38  Final

Oct. 22 Austin  7  Howard Payne  35  Final
  McMurry  48  Sul Ross State  43  Final
  Texas Lutheran  27  Mississippi College  22  Final
  Louisiana College  34  East Texas Baptist  30  Final
  Mary Hardin-Baylor  38  Hardin-Simmons  7  Final

Oct. 29 Howard Payne  21  Texas Lutheran  14  Final
  Sul Ross State  37  Austin  40  Final
  Hardin-Simmons  36  McMurry  25  Final
  Mississippi College  28  Louisiana College  42  Final
  East Texas Baptist  7  Mary Hardin-Baylor  23  Final

Nov. 5 Texas Lutheran  28  Sul Ross State  29  Final
  Austin  7  Hardin-Simmons  31  Final
  Louisiana College  13  Howard Payne  56  Final
  McMurry  0  Mary Hardin-Baylor  72  Final
  Mississippi College  28  East Texas Baptist  29  Final

Nov. 12 Sul Ross State  24  Louisiana College  42  Final
  Hardin-Simmons  27  Texas Lutheran  32  Final
  East Texas Baptist  36  McMurry  10  Final
  Howard Payne  51  Mississippi College  45  Final
  Mary Hardin-Baylor  58  Austin  0  Final

Nov. 17 Belhaven  16  Mississippi College  52  Final

Nov. 19 Mary Hardin-Baylor  35  Trinity (Texas)  6  Final

Nov. 26 Wesley  46  Mary Hardin-Baylor  36  Final RC
iCalendar RSS Feed
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading