American Southwest Conference Link to official site

2009 ASC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 UW-La Crosse  28  East Texas Baptist  13  Final
  Whitworth  31  Hardin-Simmons  48  Final
  Sul Ross State  33  Western N.M.  48  Final
  Trinity (Texas)  31  McMurry  26  Final
  Bacone  21  Louisiana College  56  Final
  Millsaps  44  Mississippi College  47  Final - 2OT
"Backyard Brawl"

Sep. 12 Whittier  31  Sul Ross State  28  Final
@ El Paso, Texas
  Cumberland (Ky.)  55  Mississippi College  26  Final
  Hardin-Simmons  22  Linfield  37  Final
  Austin  30  McMurry  27  Final
  Trinity (Texas)  22  Texas Lutheran  21  Final
  Howard Payne  23  Southwestern Assemblies  17  Final
  Mary Hardin-Baylor  42  Southern Nazarene  7  Final
  East Texas Baptist  3  Redlands  36  Final
Rah Rah Redlands

Sep. 19 East Texas Baptist  33  Sul Ross State  20  Final
  Bacone  7  Howard Payne  56  Final
  Louisiana College  28  Hardin-Simmons  7  Final
  Mississippi College  61  McMurry  14  Final
  Mary Hardin-Baylor  59  Texas Lutheran  7  Final

Sep. 26 Sul Ross State  31  Howard Payne  14  Final
  Louisiana College  21  Huntingdon  34  Final
  Hardin-Simmons  34  Mississippi College  39  Final
  McMurry  8  Mary Hardin-Baylor  41  Final
  Texas Lutheran  21  East Texas Baptist  32  Final

Oct. 3 Mary Hardin-Baylor  23  Hardin-Simmons  7  Final
  Howard Payne  45  Texas Lutheran  23  Final
  East Texas Baptist  21  McMurry  45  Final
  Mississippi College  54  Louisiana College  44  Final

Oct. 10 Texas Lutheran  7  Sul Ross State  35  Final
  Louisiana College  20  Mary Hardin-Baylor  54  Final
  McMurry  37  Howard Payne  13  Final
  Hardin-Simmons  13  East Texas Baptist  10  Final

Oct. 17 Mary Hardin-Baylor  14  Mississippi College  17  Final
  McMurry  35  Sul Ross State  28  Final
  Howard Payne  31  Hardin-Simmons  38  Final
  Texas Lutheran  18  Incarnate Word  53  Final
  East Texas Baptist  28  Louisiana College  42  Final

Oct. 24 Hardin-Simmons  29  Sul Ross State  6  Final
  Southern Oregon  0  Mary Hardin-Baylor  21  Final
  McMurry  36  Texas Lutheran  23  Final
  Louisiana College  51  Howard Payne  45  Final - 3OT
  Mississippi College  26  East Texas Baptist  7  Final

Oct. 31 East Texas Baptist  10  Mary Hardin-Baylor  52  Final
  Sul Ross State  0  Louisiana College  26  Final
  Texas Lutheran  22  Hardin-Simmons  38  Final
  Howard Payne  38  Mississippi College  24  Final

Nov. 7 Mississippi College  49  Sul Ross State  27  Final
  Hardin-Simmons  21  McMurry  10  Final
  Louisiana College  42  Texas Lutheran  3  Final
  Mary Hardin-Baylor  45  Howard Payne  7  Final

Nov. 14 Howard Payne  7  East Texas Baptist  42  Final
  Texas Lutheran  24  Mississippi College  38  Final
  Sul Ross State  16  Mary Hardin-Baylor  48  Final
  McMurry  13  Louisiana College  55  Final

Nov. 21 Mississippi College  56  Huntingdon  35  Final
NCAA Division III Playoffs
  Mary Hardin-Baylor  42  Central  40  Final
NCAA playoffs first round

Nov. 28 Mississippi College  9  Wesley  43  Final
NCAA Second Round
  Mary Hardin-Baylor  21  Linfield  53  Final
NCAA Division III Playoffs Second Round
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
Live Stats
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
Live Stats
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
Live Stats Video
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
Video Audio Audio
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
Live Stats
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats Video
1:30 PM
Wittenberg at Capital
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats
1:30 PM
Monmouth at Hope
Live Stats Audio
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
Live Stats
7:00 PM
Guilford at Greensboro
Live Stats
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Catholic at McDaniel
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.