American Southwest Conference Link to official site

2013 ASC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Hardin-Simmons  34  Willamette  64  Final

Sep. 7 Belhaven  7  Louisiana College  38  Final
  Trinity (Texas)  47  Howard Payne  29  Final
  Sul Ross State  6  Tex. A&M-Commerce  51  Final
Memorial Stadium
  Millsaps  52  Mississippi College  19  Final
Backyard Brawl
  Mary Hardin-Baylor  31  Redlands  13  Final RC

Sep. 13 Sul Ross State  24  Eastern New Mexico  55  Final
@ Cowboys Stadium

Sep. 14 Mary Hardin-Baylor  34  Kean  7  Final RC
  Webber International  12  Louisiana College  16  Final
  Linfield  71  Hardin-Simmons  21  Final RC
  East Texas Baptist  52  Austin  34  Final
  Huntingdon  35  Mississippi College  7  Final
  Howard Payne  41  Southwestern Assemblies  27  Final

Sep. 21 Hardin-Simmons  66  Texas Col.  34  Final
  Sul Ross State  6  Trinity (Texas)  33  Final
  Louisiana College  27  Huntingdon  34  Final RC
  Wayland Baptist  34  Howard Payne  38  Final
  Wesley  7  Mary Hardin-Baylor  35  Final
  East Texas Baptist  56  Southwestern  10  Final

Sep. 28 Mississippi College  7  Webber International  35  Final
  Sul Ross State  18  Mary Hardin-Baylor  40  Final
  Willamette  45  East Texas Baptist  25  Final

Oct. 5 Louisiana College  42  Howard Payne  39  Final
  Hardin-Simmons  35  Mississippi College  49  Final
  Trinity (Texas)  7  Mary Hardin-Baylor  49  Final
  Texas Lutheran  64  East Texas Baptist  41  Final

Oct. 12 Mississippi College  34  Sul Ross State  30  Final
  Howard Payne  24  Hardin-Simmons  59  Final
  East Texas Baptist  24  Louisiana College  31  Final

Oct. 19 Louisiana College  34  Mary Hardin-Baylor  45  Final RC
  Howard Payne  38  Mississippi College  41  Final
  Hardin-Simmons  55  East Texas Baptist  17  Final
  Texas Lutheran  41  Sul Ross State  16  Final

Oct. 26 Mary Hardin-Baylor  63  Hardin-Simmons  7  Final
  East Texas Baptist  36  Howard Payne  47  Final
  Texas Lutheran  35  Mississippi College  32  Final
  Sul Ross State  14  Louisiana College  61  Final

Nov. 2 Howard Payne  0  Mary Hardin-Baylor  80  Final RC
  Hardin-Simmons  38  Sul Ross State  42  Final
  Louisiana College  27  Texas Lutheran  37  Final
  Mississippi College  41  East Texas Baptist  28  Final

Nov. 9 East Texas Baptist  10  Mary Hardin-Baylor  65  Final RC
  Sul Ross State  21  Howard Payne  32  Final
  Mississippi College  28  Louisiana College  42  Final
  Texas Lutheran  44  Hardin-Simmons  73  Final

Nov. 16 Louisiana College  46  Hardin-Simmons  34  Final
  Mary Hardin-Baylor  56  Mississippi College  30  Final
  East Texas Baptist  34  Sul Ross State  32  Final
  Howard Payne  14  Texas Lutheran  63  Final

Nov. 23 Redlands  7  Mary Hardin-Baylor  35  Final RC RC
NCAA Division III playoffs, first round

Nov. 30 Rowan  8  Mary Hardin-Baylor  59  Final RC
NCAA Division III playoffs, second round

Dec. 7 St. John Fisher  23  Mary Hardin-Baylor  45  Final RC
NCAA Division III playoffs, quarterfinals

Dec. 14 UW-Whitewater  16  Mary Hardin-Baylor  15  Final RC RC
NCAA Division III playoffs, semifinals
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
Live Stats Video
8:00 PM
Belhaven at Millsaps
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
Live Stats Video
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
Live Stats
7:00 PM
Wilkes at Muhlenberg
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats Video
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
Live Stats Video
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
Live Stats Video Audio
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
Live Stats Video Audio
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
Live Stats
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
Video Audio Audio
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
Live Stats
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Live Stats Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats Video
1:30 PM
Centre at Hanover
1:30 PM
Buffalo State at Otterbein
1:30 PM
Wittenberg at Capital
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats Video
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Audio
1:30 PM
Monmouth at Hope
Live Stats Audio
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Buena Vista at UW-Platteville
Live Stats
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
Live Stats Video
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
Audio
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
Live Stats Video Audio
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
3:30 PM
Beloit at Concordia-Chicago
4:00 PM
George Fox at La Verne
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
Live Stats
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
Live Stats
7:00 PM
Guilford at Greensboro
Live Stats
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Frostburg State at Geneva
7:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris University (Ill.)
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Catholic at McDaniel
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
Maintenance in progress.