Eastern Collegiate Football Conference Link to official site

2010 ECFC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Massachusetts Maritime  12  SUNY-Maritime  15  Final RC

Sep. 3 Otterbein  38  Husson  0  Final RC

Sep. 4 Plymouth State  16  Castleton State  14  Final RC
  Bridgewater State  34  Mount Ida  25  Final RC
  Western New England  7  Norwich  35  Final RC
  Utica  78  Becker  19  Final RC
  Gallaudet  34  Merchant Marine  35  Final RC
  Anna Maria  21  Worcester State  49  Final RC
Moved From 9/2

Sep. 10 SUNY-Maritime  41  Western Connecticut  28  Final RC

Sep. 11 Becker  13  MIT  21  Final
  Mount Ida  41  Plymouth State  16  Final RC
  Springfield  51  Husson  0  Final
  Utica  59  Castleton State  22  Final RC
  Maine Maritime  47  Anna Maria  0  Final
  Norwich  25  St. Lawrence  14  Final RC

Sep. 18 Salisbury  84  Husson  7  Final RC
  Merchant Marine  34  SUNY-Maritime  41  Final RC
  Hartwick  27  Norwich  42  Final RC
  Anna Maria  0  Malone  69  Final
  Becker  0  WPI  55  Final RC

Sep. 25 Castleton State  31  Gallaudet  28  Final RC RC
  Norwich  21  Mount Ida  22  Final RC
  Husson  21  SUNY-Maritime  47  Final RC
  Anna Maria  32  Becker  43  Final

Oct. 2 Gallaudet  13  Husson  6  Final RC RC
  Mount Ida  34  Castleton State  38  Final RC
  Norwich  64  Becker  7  Final RC
  SUNY-Maritime  43  Anna Maria  20  Final RC

Oct. 9 SUNY-Maritime  41  Castleton State  28  Final RC
  Becker  6  Mount Ida  41  Final
  Husson  53  Anna Maria  38  Final RC
  Gallaudet  23  Norwich  31  Final RC RC

Oct. 16 Mount Ida  22  Gallaudet  16  Final RC
  Becker  0  SUNY-Maritime  23  Final RC
  Castleton State  49  Anna Maria  35  Final RC
  Husson  7  Norwich  52  Final RC

Oct. 23 Gallaudet  40  Becker  12  Final RC
  SUNY-Maritime  37  Mount Ida  35  Final
  Norwich  81  Anna Maria  7  Final RC RC
  Castleton State  55  Husson  51  Final RC

Oct. 30 Becker  6  Castleton State  53  Final RC
  Norwich  2  SUNY-Maritime  20  Final RC
  Mount Ida  25  Husson  23  Final RC
  Anna Maria  6  Gallaudet  33  Final

Nov. 6 Anna Maria  18  Mount Ida  69  Final
  Husson  23  Becker  27  Final
  Castleton State  41  Norwich  50  Final RC RC
  SUNY-Maritime  21  Gallaudet  14  Final RC

Nov. 13 Mount Ida  12  Hartwick  27  Final

Nov. 20 Framingham State  27  Norwich  21  Final - OT RC
ECAC Northeast Bowl
  Alfred  60  SUNY-Maritime  0  Final RC
NCAA First Round @ Alfred
  Mount Ida  17  Springfield  26  Final
ECAC North Atlantic Bowl
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.