Eastern Collegiate Football Conference Link to official site

2013 ECFC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Becker  35  Fitchburg State  33  Final
  Mount Ida  21  Mass-Dartmouth  20  Final RC

Sep. 7 Norwich  7  RPI  20  Final RC
  Husson  7  Hartwick  33  Final
  Worcester State  34  Anna Maria  6  Final RC
  Castleton  35  Plymouth State  31  Final RC
  Gallaudet  31  Shenandoah  20  Final RC

Sep. 12 SUNY-Maritime  20  Massachusetts Maritime  24  Final RC
Sixth Annual Chowder Bowl

Sep. 14 Anna Maria  55  Maine Maritime  49  Final RC RC
  Husson  0  Springfield  36  Final RC
  MIT  34  Becker  0  Final
  Endicott  43  Castleton  7  Final RC
  Apprentice School  14  Gallaudet  38  Final RC
  Plymouth State  37  Mount Ida  26  Final RC
  St. Lawrence  14  Norwich  3  Final RC

Sep. 21 Alfred State  0  Husson  13  Final RC
  Castleton  8  RPI  23  Final RC
  Rochester  13  Gallaudet  37  Final RC
  Springfield  41  Mount Ida  0  Final RC
  Norwich  31  WPI  14  Final RC RC
  Merchant Marine  7  SUNY-Maritime  6  Final RC
  Hartwick  45  Becker  19  Final

Sep. 28 Anna Maria  0  Catholic  49  Final RC
  SUNY-Maritime  23  William Paterson  49  Final RC RC

Oct. 5 Gallaudet  7  Mount Ida  6  Final RC RC
  Castleton  3  Husson  34  Final RC
  Anna Maria  24  SUNY-Maritime  35  Final RC
  Becker  9  Norwich  20  Final

Oct. 12 Norwich  22  Gallaudet  30  Final RC RC
  Mount Ida  37  Castleton  19  Final RC RC
  Husson  35  Anna Maria  14  Final
  SUNY-Maritime  30  Becker  7  Final RC

Oct. 19 Gallaudet  38  Castleton  12  Final RC
  Anna Maria  34  Mount Ida  56  Final RC
  Becker  18  Husson  19  Final RC
  SUNY-Maritime  21  Norwich  42  Final RC RC

Oct. 26 Castleton  6  SUNY-Maritime  38  Final RC
  Husson  13  Gallaudet  16  Final RC
  Mount Ida  36  Becker  25  Final RC
  Anna Maria  6  Norwich  38  Final RC

Nov. 2 SUNY-Maritime  17  Husson  39  Final RC
  Gallaudet  40  Becker  34  Final RC
  Norwich  38  Mount Ida  19  Final RC
  Castleton  14  Anna Maria  42  Final RC

Nov. 9 Becker  20  Castleton  3  Final
  Anna Maria  7  Gallaudet  35  Final RC
  Husson  23  Norwich  28  Final
  Mount Ida  7  SUNY-Maritime  16  Final RC

Nov. 15 Becker  24  Anna Maria  19  Final

Nov. 16 Mount Ida  6  Husson  0  Final RC RC
  Norwich  31  Castleton  13  Final
  Gallaudet  6  SUNY-Maritime  7  Final RC RC

Nov. 23 Gallaudet  7  Hobart  34  Final RC RC
NCAA Division III playoffs, first round
  Norwich  27  Springfield  28  Final
ECAC Bowl Game
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos