Heartland Collegiate Athletic Conference Link to official site

1999 HCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 Adrian  28  Defiance  35  Final
  Olivet  13  Mount St. Joseph  35  Final
  Thomas More  32  Anderson  18  Final
  Bluffton  35  Bethany  14  Final
  Urbana  17  Wilmington  48  Final

Sep. 11 Franklin  48  Earlham  7  Final
  Anderson  6  Taylor  33  Final
  Thomas More  19  Hanover  45  Final
  Bluffton  47  Hiram  26  Final
  Defiance  21  Alma  46  Final
  Manchester  39  Waynesburg  37  Final
  Mount St. Joseph  15  Otterbein  30  Final
  Wilmington  41  Olivet  10  Final

Sep. 18 Olivet  21  Manchester  37  Final
  Defiance  10  Kalamazoo  0  Final
  Wheaton (Ill.)  42  Anderson  3  Final
  Mount St. Joseph  10  Urbana  13  Final
  Grove City  22  Bluffton  30  Final
  Hanover  35  Eureka  17  Final
  Blackburn  17  Franklin  45  Final

Sep. 25 Olivet  24  Defiance  42  Final
  Manchester  23  Albion  49  Final
  Washington and Jefferson  13  Hanover  30  Final
  Alma  46  Franklin  38  Final
  Wabash  34  Mount St. Joseph  21  Final
  Wilmington  47  Adrian  21  Final

Oct. 2 Hanover  41  Bluffton  38  Final
  Manchester  6  Franklin  22  Final
  Defiance  21  Albion  35  Final
  Mount St. Joseph  8  Wilmington  45  Final
  Anderson  13  Wabash  31  Final

Oct. 9 Hanover  45  Manchester  14  Final
  Hope  40  Defiance  7  Final
  Franklin  6  Wilmington  55  Final
  Mount St. Joseph  11  Anderson  14  Final
  Bluffton  7  Wabash  27  Final

Oct. 16 Franklin  29  Mount St. Joseph  46  Final
  Defiance  15  Ohio Wesleyan  36  Final
  Wilmington  15  Hanover  30  Final
  Anderson  17  Bluffton  48  Final
  Wabash  23  Manchester  3  Final

Oct. 23 Mount St. Joseph  25  Hanover  29  Final
  Manchester  10  Bluffton  26  Final
  Anderson  6  Franklin  34  Final
  Wilmington  32  Wabash  30  Final

Oct. 30 Franklin  21  Wabash  31  Final
  Bluffton  27  Mount St. Joseph  26  Final
  Manchester  0  Wilmington  39  Final
  Hanover  31  Anderson  12  Final
  Thomas More  44  Defiance  30  Final

Nov. 6 Thiel  13  Defiance  20  Final
  Franklin  7  Bluffton  28  Final
  Wabash  18  Hanover  28  Final
  Wilmington  40  Anderson  23  Final
  Mount St. Joseph  28  Manchester  21  Final

Nov. 13 Bluffton  28  Wilmington  31  Final
  Anderson  27  Manchester  25  Final
  Hanover  27  Franklin  10  Final

Nov. 20 Ohio Northern  56  Hanover  14  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading