Heartland Collegiate Athletic Conference Link to official site

2000 HCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Anderson  10  Thomas More  17  Final
  Malone  42  Bluffton  28  Final
  Mount St. Joseph  14  Muskingum  42  Final
  Olivet  13  Defiance  27  Final

Sep. 9 Hiram  14  Bluffton  49  Final
  Taylor  51  Anderson  26  Final
  Wabash  38  Manchester  7  Final
  UW-Stout  47  Franklin  3  Final
  Otterbein  35  Mount St. Joseph  0  Final
  Hanover  24  DePauw  21  Final

Sep. 16 Mount St. Joseph  24  Kalamazoo  19  Final
  Defiance  28  Adrian  7  Final
  Bluffton  40  Thiel  19  Final
  Manchester  17  Olivet  14  Final
  North Central (Ill.)  6  Franklin  13  Final
  Hanover  37  Thomas More  38  Final

Sep. 23 Hiram  21  Mount St. Joseph  26  Final
  Earlham  26  Manchester  18  Final
  Olivet  39  Anderson  8  Final
  Franklin  3  Alma  35  Final
  Defiance  31  Rockford  0  Final
  Washington and Jefferson  50  Hanover  32  Final

Sep. 30 Defiance  28  Mount St. Joseph  14  Final
  Manchester  21  Franklin  40  Final
  Alma  7  Hanover  25  Final
  Anderson  0  Bluffton  35  Final

Oct. 7 Manchester  0  Thomas More  35  Final
  Mount St. Joseph  0  Bluffton  33  Final
  Franklin  20  Anderson  22  Final
  Hanover  7  Defiance  13  Final

Oct. 14 Mount St. Joseph  17  Anderson  19  Final
  Defiance  21  Manchester  12  Final
  Bluffton  15  Hanover  24  Final
  Franklin  11  Thomas More  28  Final

Oct. 21 Franklin  37  Defiance  27  Final
  Hanover  55  Mount St. Joseph  12  Final
  Manchester  0  Bluffton  27  Final
  Anderson  24  Rockford  9  Final

Oct. 28 Mount St. Joseph  14  Manchester  36  Final
  Bluffton  24  Franklin  14  Final
  Thomas More  17  Defiance  7  Final
  Anderson  26  Hanover  48  Final

Nov. 4 Thomas More  26  Bluffton  14  Final
  Manchester  3  Hanover  43  Final
  Franklin  58  Mount St. Joseph  21  Final
  Defiance  16  Anderson  0  Final

Nov. 11 Hanover  34  Franklin  17  Final
  Bluffton  31  Defiance  30  Final
  Anderson  40  Manchester  20  Final

Nov. 18 Hanover  20  Hope  3  Final

Nov. 25 Hanover  21  Wittenberg  32  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.