Heartland Collegiate Athletic Conference Link to official site

2007 HCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Aug. 30 Tri-State  14  Manchester  9  Final

Sep. 1 Franklin  34  Ohio Wesleyan  21  Final
  Rose-Hulman  24  Earlham  16  Final
  Centre  14  Bluffton  9  Final
  Mount St. Joseph  31  Wilmington  19  Final
  Adrian  35  Defiance  9  Final
  Thomas More  40  Hanover  24  Final
  Anderson  37  Taylor (Ind.)  13  Final

Sep. 8 Manchester  27  Earlham  14  Final
  Franklin  33  Wabash  35  Final
  Butler  44  Hanover  14  Final
  Rose-Hulman  20  Mount St. Joseph  49  Final
  DePauw  47  Anderson  7  Final
  Defiance  16  Otterbein  14  Final

Sep. 15 Hanover  14  Washington and Jefferson  50  Final
  Earlham  26  Anderson  23  Final - OT
  Adrian  20  Bluffton  0  Final
  Defiance  13  Tri-State  17  Final
  Mount St. Joseph  25  Illinois Wesleyan  15  Final
  Rose-Hulman  31  Concordia-Chicago  13  Final

Sep. 22 Bluffton  19  Kalamazoo  37  Final
  Tri-State  14  Franklin  38  Final
  Hiram  14  Manchester  54  Final
  North Park  14  Rose-Hulman  21  Final

Sep. 29 Franklin  54  Bluffton  7  Final
  Mount St. Joseph  37  Anderson  0  Final
  Manchester  8  Defiance  27  Final
  Hanover  7  Rose-Hulman  24  Final

Oct. 6 Bluffton  13  Manchester  20  Final
  Rose-Hulman  31  Defiance  33  Final
  Hanover  21  Mount St. Joseph  56  Final
  Anderson  13  Franklin  49  Final

Oct. 13 Franklin  28  Mount St. Joseph  19  Final
  Manchester  28  Hanover  30  Final
  Defiance  34  Anderson  7  Final
  Bluffton  14  Rose-Hulman  21  Final

Oct. 20 Hanover  7  Defiance  33  Final
  Mount St. Joseph  45  Manchester  24  Final
  Franklin  56  Rose-Hulman  26  Final
  Anderson  25  Bluffton  18  Final - OT

Oct. 27 Manchester  33  Franklin  52  Final
  Bluffton  21  Hanover  24  Final
  Rose-Hulman  33  Anderson  15  Final
  Defiance  0  Mount St. Joseph  10  Final

Nov. 3 Manchester  28  Rose-Hulman  31  Final
  Hanover  27  Anderson  37  Final
  Defiance  22  Franklin  55  Final
  Mount St. Joseph  28  Bluffton  0  Final

Nov. 10 Anderson  19  Manchester  14  Final
  Franklin  55  Hanover  14  Final
  Bluffton  22  Defiance  21  Final
  Thomas More  14  Mount St. Joseph  35  Final

Nov. 17 Mount St. Joseph  21  Wabash  31  Final
  North Central (Ill.)  44  Franklin  42  Final RC
@ NCAA Division III Playoffs First Round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos