Heartland Collegiate Athletic Conference Link to official site

2013 HCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 Trine  19  Manchester  3  Final RC

Sep. 7 Rose-Hulman  23  Kalamazoo  28  Final RC
  Franklin  27  Mount Union  30  Final RC
  Illinois College  49  Hanover  13  Final
  Bluffton  20  Ohio Wesleyan  37  Final
  Defiance  29  Albion  32  Final RC
  Earlham  28  Denison  51  Final
  Anderson  7  Taylor (Ind.)  58  Final
  Mount St. Joseph  10  Augustana  20  Final

Sep. 14 Hanover  0  Wabash  69  Final RC
  Baldwin Wallace  52  Bluffton  21  Final
  Grove City  42  Anderson  0  Final
  Kalamazoo  31  Manchester  21  Final RC
  Adrian  14  Defiance  0  Final RC
  Kenyon  15  Earlham  25  Final
  Butler  31  Franklin  28  Final
  Centre  27  Rose-Hulman  17  Final RC

Sep. 21 Earlham  21  Bluffton  36  Final
  Hanover  13  Mount St. Joseph  16  Final
  Manchester  7  Franklin  48  Final
  Defiance  19  Rose-Hulman  23  Final RC

Sep. 28 Rose-Hulman  44  Manchester  30  Final RC RC
  Bluffton  28  Mount St. Joseph  52  Final
  Franklin  80  Earlham  14  Final
  Defiance  34  Anderson  0  Final

Oct. 5 Earlham  7  Defiance  43  Final
  Bluffton  7  Manchester  34  Final
  Hanover  14  Rose-Hulman  38  Final RC
  Mount St. Joseph  55  Anderson  24  Final

Oct. 12 Anderson  23  Hanover  44  Final
  Rose-Hulman  34  Bluffton  26  Final RC
  Manchester  12  Defiance  27  Final
  Mount St. Joseph  27  Franklin  55  Final

Oct. 19 Bluffton  0  Hanover  41  Final
  Anderson  7  Franklin  67  Final
  Defiance  31  Mount St. Joseph  44  Final
  Manchester  42  Earlham  13  Final

Oct. 26 Earlham  21  Anderson  20  Final
  Hanover  25  Defiance  21  Final
  Franklin  64  Rose-Hulman  14  Final RC
  Mount St. Joseph  41  Manchester  27  Final

Nov. 2 Defiance  7  Franklin  41  Final
  Anderson  0  Bluffton  28  Final
  Mount St. Joseph  0  Rose-Hulman  34  Final RC
  Hanover  28  Earlham  14  Final

Nov. 9 Manchester  21  Hanover  24  Final RC
  Franklin  17  Bluffton  24  Final RC
  Rose-Hulman  42  Anderson  14  Final RC
  Earlham  7  Mount St. Joseph  51  Final

Nov. 16 Thomas More  59  Mount St. Joseph  13  Final RC
Bridge Bowl XVIII
  Anderson  13  Manchester  42  Final RC
  Franklin  59  Hanover  21  Final
  Rose-Hulman  53  Earlham  15  Final RC
  Bluffton  17  Defiance  10  Final RC

Nov. 23 Washington U.  10  Franklin  17  Final RC RC
NCAA Division III playoffs, first round

Nov. 30 Franklin  3  UW-Whitewater  33  Final RC
NCAA Division III playoffs, second round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos