Illinois-Badger Conference Link to official site

2000 IBFC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Concordia-Chicago  17  Crown  21  Final
  Monmouth  20  Eureka  26  Final
  UW-Stout  34  Lakeland  6  Final
  Albion  41  MacMurray  0  Final

Sep. 8 Aurora  7  Bethel  34  Final

Sep. 9 North Central (Ill.)  6  Benedictine  0  Final
  Beloit  22  Concordia (Wis.)  31  Final
  Eureka  6  Augustana  40  Final
  Greenville  32  Maranatha Baptist  14  Final
  Carthage  34  Lakeland  15  Final
  MacMurray  53  Blackburn  7  Final

Sep. 16 Illinois Wesleyan  7  Aurora  6  Final
  Benedictine  16  Elmhurst  17  Final
  North Park  25  Concordia-Chicago  6  Final
  Eureka  14  Millikin  60  Final
  Westminster (Mo.)  0  Greenville  28  Final
  Concordia (Wis.)  22  Wisconsin Lutheran  0  Final

Sep. 23 Benedictine  6  Aurora  12  Final
  Concordia-Chicago  0  Concordia (Wis.)  44  Final
  Greenville  29  Eureka  24  Final
  Lakeland  26  MacMurray  14  Final

Sep. 30 Aurora  66  Concordia-Chicago  3  Final
  Eureka  25  Benedictine  52  Final
  Concordia (Wis.)  38  Lakeland  0  Final
  MacMurray  33  Greenville  26  Final

Oct. 7 Eureka  0  Aurora  51  Final
  Benedictine  20  MacMurray  12  Final
  Lakeland  33  Concordia-Chicago  3  Final
  Greenville  11  Concordia (Wis.)  34  Final

Oct. 14 Lakeland  0  Aurora  41  Final
  Benedictine  24  Concordia (Wis.)  20  Final
  Concordia-Chicago  7  Greenville  63  Final
  MacMurray  37  Eureka  21  Final

Oct. 21 Aurora  24  MacMurray  17  Final
  Concordia-Chicago  16  Benedictine  41  Final
  Concordia (Wis.)  28  Eureka  27  Final
  Greenville  38  Lakeland  32  Final

Oct. 28 Aurora  20  Greenville  19  Final
  Benedictine  23  Lakeland  10  Final
  Eureka  20  Concordia-Chicago  17  Final
  MacMurray  10  Concordia (Wis.)  36  Final

Nov. 4 Concordia (Wis.)  14  Aurora  21  Final
  Greenville  24  Benedictine  27  Final
  Concordia-Chicago  7  MacMurray  77  Final
  Lakeland  51  Eureka  0  Final

Nov. 11 Aurora  10  Valparaiso  23  Final
  Chicago  9  Benedictine  14  Final
  Concordia (Wis.)  6  Concordia (Neb.)  40  Final
  Greenville  58  Blackburn  13  Final
  Lakeland  26  Mount Senario  25  Final
  MacMurray  48  Westminster (Mo.)  14  Final

Nov. 18 Greenville  27  Northwestern (Minn.)  35  Final
  Aurora  20  Wittenberg  31  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
12:00 PM
Cortland State at Buffalo State
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
Live Stats Video
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading