Iowa Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2013 IIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 Loras  9  Elmhurst  35  Final RC

Sep. 7 Buena Vista  17  UW-Platteville  42  Final RC
  Wartburg  58  MacMurray  7  Final
  UW-Oshkosh  24  Central  20  Final RC RC
  Luther  22  Presentation  23  Final
  Iowa Wesleyan  21  Simpson  55  Final RC
  Coe  23  Monmouth  22  Final RC
  Dubuque  35  UW-La Crosse  24  Final RC

Sep. 14 Loras  44  Rockford  33  Final
  Concordia-Moorhead  21  Buena Vista  13  Final
  Wartburg  17  Bethel  30  Final RC
  St. Olaf  13  Luther  20  Final
  Cornell  7  Coe  42  Final RC
  Simpson  21  Gustavus Adolphus  28  Final RC
  Central  38  Augustana  13  Final RC
  UW-Platteville  38  Dubuque  24  Final

Sep. 21 Washington U.  0  Coe  10  Final RC RC
  Carthage  10  Wartburg  27  Final RC
  Augustana  35  Loras  10  Final
  Bethel  47  Buena Vista  14  Final RC
  UW-River Falls  34  Simpson  35  Final RC
  Luther  12  Wheaton (Ill.)  38  Final
  Dubuque  28  UW-Stevens Point  31  Final

Sep. 28 Albion  6  Central  31  Final RC RC

Oct. 5 Coe  21  Buena Vista  7  Final RC
  Loras  7  Luther  41  Final
  Simpson  24  Wartburg  34  Final RC
  Central  21  Dubuque  23  Final RC RC

Oct. 12 Coe  56  Loras  0  Final RC
  Central  10  Simpson  14  Final RC RC
  Buena Vista  29  Wartburg  37  Final
  Luther  20  Dubuque  56  Final RC

Oct. 19 Simpson  27  Loras  10  Final
  Buena Vista  13  Central  23  Final RC
  Wartburg  24  Luther  21  Final
  Dubuque  38  Coe  14  Final RC

Oct. 26 Loras  0  Buena Vista  34  Final
  Wartburg  22  Dubuque  15  Final RC RC
  Luther  12  Central  22  Final RC
  Simpson  41  Coe  38  Final RC

Nov. 2 Buena Vista  37  Luther  14  Final
  Central  48  Loras  3  Final RC
  Coe  24  Wartburg  10  Final RC
  Dubuque  46  Simpson  50  Final RC RC

Nov. 9 Loras  0  Dubuque  56  Final RC
  Luther  14  Coe  31  Final RC
  Buena Vista  34  Simpson  32  Final RC
  Central  14  Wartburg  16  Final RC

Nov. 16 Dubuque  28  Buena Vista  29  Final RC
  Simpson  28  Luther  21  Final
  Wartburg  59  Loras  3  Final
  Coe  7  Central  21  Final RC RC

Nov. 23 Wartburg  41  Illinois Wesleyan  7  Final RC
NCAA Division III playoffs, first round

Nov. 30 Wartburg  27  Bethel  34  Final RC
NCAA Division III playoffs, second round
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading