Middle Atlantic Conference Link to official site

2007 MAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Aug. 30 Moravian  34  Susquehanna  27  Final

Sep. 1 Delaware Valley  12  Iona  14  Final
  Ithaca  31  Lycoming  6  Final
  Lebanon Valley  25  Gettysburg  49  Final
  William Paterson  17  Wilkes  16  Final
  Albright  12  Salisbury  42  Final
  St. John Fisher  49  King's  7  Final

Sep. 8 Montclair State  14  Wilkes  7  Final
  Juniata  17  FDU-Florham  20  Final - OT
  Lycoming  14  Ursinus  17  Final - OT
  King's  16  Ithaca  29  Final
  Widener  27  N.C. Wesleyan  17  Final
  McDaniel  14  Moravian  43  Final
  Delaware Valley  21  Wesley  24  Final
  Susquehanna  12  Lebanon Valley  27  Final
  Kean  17  Albright  42  Final

Sep. 14 Wesley  31  Widener  17  Final
  FDU-Florham  7  TCNJ  53  Final

Sep. 15 Rowan  14  Wilkes  13  Final
  Lebanon Valley  18  Moravian  19  Final
  Ursinus  44  Juniata  26  Final
  Hampden-Sydney  35  King's  33  Final
  Lycoming  13  Susquehanna  17  Final
  Albright  30  Shenandoah  7  Final

Sep. 21 Widener  0  Rowan  41  Final

Sep. 22 Moravian  44  Johns Hopkins  41  Final
  FDU-Florham  14  William Paterson  13  Final
  Susquehanna  42  St. Lawrence  49  Final - OT
  Franklin and Marshall  27  Juniata  12  Final
  Delaware Valley  16  Salisbury  36  Final

Sep. 29 Wilkes  29  Lebanon Valley  22  Final - OT
  King's  0  Delaware Valley  27  Final
  RPI  37  Susquehanna  14  Final
  Albright  17  FDU-Florham  14  Final
  Dickinson  24  Moravian  23  Final
  Juniata  10  McDaniel  14  Final
  Widener  16  Lycoming  14  Final

Oct. 6 King's  17  Widener  21  Final
  Delaware Valley  49  Lebanon Valley  13  Final
  Lycoming  7  Albright  40  Final
  Gettysburg  27  Moravian  20  Final
  Muhlenberg  44  Juniata  3  Final
  FDU-Florham  0  Wilkes  47  Final
  Hobart  41  Susquehanna  13  Final

Oct. 13 Moravian  38  Franklin and Marshall  24  Final
  Juniata  21  Gettysburg  42  Final
  Lebanon Valley  13  Widener  20  Final
  FDU-Florham  14  Delaware Valley  42  Final
  Susquehanna  7  Union  34  Final
  Albright  24  King's  21  Final
  Wilkes  17  Lycoming  19  Final

Oct. 19 Widener  23  FDU-Florham  3  Final

Oct. 20 Juniata  13  Moravian  28  Final
  Albright  35  Wilkes  25  Final
  King's  9  Lebanon Valley  13  Final
  Lycoming  0  Delaware Valley  31  Final

Oct. 26 Delaware Valley  10  Widener  13  Final

Oct. 27 Susquehanna  20  Rochester  38  Final
  Johns Hopkins  42  Juniata  21  Final
  Moravian  0  Ursinus  27  Final
  Lebanon Valley  20  Albright  27  Final
  FDU-Florham  14  Lycoming  26  Final
  Wilkes  35  King's  0  Final

Nov. 3 Susquehanna  8  WPI  7  Final
  King's  6  Lycoming  24  Final
  Wilkes  27  Delaware Valley  24  Final
  Lebanon Valley  27  FDU-Florham  24  Final
  Albright  24  Widener  28  Final
  Juniata  14  Dickinson  41  Final

Nov. 10 Moravian  7  Muhlenberg  35  Final
  FDU-Florham  14  King's  17  Final
  Juniata  56  Gallaudet  38  Final
  Delaware Valley  21  Albright  14  Final
  Widener  20  Wilkes  17  Final
  Lycoming  14  Lebanon Valley  28  Final
  Merchant Marine  37  Susquehanna  32  Final

Nov. 17 Widener  20  Case Western Reserve  21  Final
NCAA Playoffs - First Round
  Albright  13  Montclair State  17  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading