Middle Atlantic Conference Link to official site

2008 MAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 TCNJ  41  FDU-Florham  42  Final

Sep. 6 Gettysburg  13  Lebanon Valley  19  Final
  Randolph-Macon  13  King's  34  Final
  Iona  27  Delaware Valley  19  Final
  Lycoming  16  Ithaca  17  Final
  Salisbury  30  Albright  28  Final
  Wilkes  21  Muhlenberg  34  Final

Sep. 12 Albright  30  Western Connecticut  27  Final

Sep. 13 N.C. Wesleyan  6  Widener  7  Final
  Wilkes  6  Montclair State  13  Final
  FDU-Florham  14  Alfred  21  Final
  Lebanon Valley  31  Ursinus  19  Final
  Wesley  22  Delaware Valley  25  Final
  Ithaca  38  King's  28  Final

Sep. 20 Widener  9  Wesley  41  Final
  King's  6  Hampden-Sydney  22  Final
  Moravian  23  Lebanon Valley  16  Final
  Susquehanna  16  Lycoming  28  Final
  Shenandoah  7  Albright  17  Final

Sep. 27 Widener  30  Frostburg State  24  Final
  Salisbury  27  Delaware Valley  41  Final
  Christopher Newport  21  Wilkes  20  Final
  Bridgewater (Va.)  17  Lycoming  34  Final
  Newport News  21  FDU-Florham  23  Final

Oct. 4 Delaware Valley  34  King's  19  Final
  Lycoming  21  Widener  17  Final
  Lebanon Valley  28  Wilkes  21  Final
  FDU-Florham  17  Albright  24  Final

Oct. 11 Wilkes  24  FDU-Florham  14  Final
  Lebanon Valley  14  Delaware Valley  26  Final
  Widener  17  King's  3  Final
  Albright  13  Lycoming  23  Final

Oct. 18 Delaware Valley  14  FDU-Florham  19  Final
  Widener  13  Lebanon Valley  20  Final - OT
  Lycoming  13  Wilkes  27  Final
  King's  0  Albright  16  Final

Oct. 24 FDU-Florham  7  Widener  27  Final

Oct. 25 Delaware Valley  7  Lycoming  10  Final
  Wilkes  10  Albright  17  Final
  Lebanon Valley  34  King's  7  Final

Nov. 1 Widener  28  Delaware Valley  34  Final
  King's  3  Wilkes  21  Final
  Albright  31  Lebanon Valley  14  Final
  Lycoming  48  FDU-Florham  28  Final

Nov. 8 Widener  10  Albright  21  Final
  Delaware Valley  28  Wilkes  20  Final
  FDU-Florham  3  Lebanon Valley  38  Final
  Lycoming  7  King's  24  Final

Nov. 14 King's  16  FDU-Florham  8  Final

Nov. 15 Wilkes  30  Widener  27  Final
  Lebanon Valley  15  Lycoming  23  Final
  Albright  9  Delaware Valley  34  Final

Nov. 22 Kean  7  Delaware Valley  16  Final
  Lycoming  15  Hobart  33  Final
NCAA Playoffs: First Round
  Albright  42  Montclair State  14  Final
ECAC South Central Bowl
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
Live Stats
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
Live Stats
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
Live Stats Video
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
Video Audio
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
Live Stats
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats Video
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
Live Stats Audio
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
Live Stats
7:00 PM
Guilford at Greensboro
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Catholic at McDaniel
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.