Middle Atlantic Conference Link to official site

2009 MAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 Albright  28  Ursinus  3  Final
  King's  16  Randolph-Macon  10  Final
  Lebanon Valley  47  Gettysburg  42  Final
  Muhlenberg  12  Wilkes  14  Final
  Johns Hopkins  7  Delaware Valley  23  Final

Sep. 12 Alfred  33  FDU-Florham  28  Final
  Delaware Valley  30  Kean  17  Final
  Montclair State  10  Wilkes  37  Final
  Widener  22  Curry  17  Final
  Ursinus  20  Lebanon Valley  27  Final
  Springfield  57  King's  30  Final
  Rowan  29  Lycoming  7  Final
  Western Connecticut  7  Albright  48  Final

Sep. 18 FDU-Florham  28  TCNJ  58  Final

Sep. 19 William Paterson  20  King's  6  Final
  Widener  17  Ithaca  41  Final
  Wesley  31  Delaware Valley  13  Final
  Lycoming  37  Susquehanna  23  Final
Stagg Hat Game
  Lebanon Valley  32  Moravian  3  Final

Sep. 26 Albright  26  Pace  20  Final
  Frostburg State  16  Widener  35  Final
  Lycoming  29  Bridgewater (Va.)  32  Final
  Wilkes  24  Christopher Newport  17  Final
  Newport News  30  FDU-Florham  49  Final

Oct. 2 Widener  41  FDU-Florham  14  Final

Oct. 3 Wilkes  21  Albright  43  Final
  Delaware Valley  28  Lebanon Valley  7  Final
  Lycoming  24  King's  21  Final

Oct. 10 King's  35  Widener  24  Final
  FDU-Florham  17  Delaware Valley  41  Final
  Lebanon Valley  21  Wilkes  18  Final
  Albright  26  Lycoming  7  Final

Oct. 17 Lycoming  28  Widener  16  Final
  Albright  34  King's  16  Final
  Wilkes  0  Delaware Valley  23  Final
  Lebanon Valley  40  FDU-Florham  14  Final

Oct. 24 Widener  17  Albright  31  Final
  Delaware Valley  21  Lycoming  7  Final
  FDU-Florham  6  Wilkes  7  Final
  King's  14  Lebanon Valley  40  Final

Oct. 31 Lebanon Valley  24  Widener  0  Final
  FDU-Florham  28  Albright  49  Final
  Delaware Valley  47  King's  21  Final
  Wilkes  17  Lycoming  13  Final

Nov. 7 Lycoming  21  Lebanon Valley  31  Final
  Widener  24  Wilkes  29  Final
  Albright  16  Delaware Valley  45  Final
  King's  21  FDU-Florham  28  Final

Nov. 14 Delaware Valley  28  Widener  16  Final
  Lebanon Valley  43  Albright  44  Final - 2OT
  Wilkes  16  King's  33  Final
  FDU-Florham  21  Lycoming  28  Final

Nov. 21 Susquehanna  7  Delaware Valley  66  Final
NCAA championships first round
  Albright  35  Alfred  25  Final
2009 NCAA Division III Tournament First Round
  Wilkes  24  Franklin and Marshall  29  Final
ECAC South Atlantic Bowl
  Salisbury  21  Lebanon Valley  37  Final
ECAC Southwest Bowl

Nov. 28 Albright  27  Delaware Valley  3  Final
NCAA Division III Tournament Second Round

Dec. 5 Albright  3  Mount Union  55  Final
NCAA Playoff - Quarterfinal
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading