Massachusetts State Collegiate Ath. Conf. Link to official site

2013 MASCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Becker  35  Fitchburg State  33  Final
  Mount Ida  21  Mass-Dartmouth  20  Final RC
  Westfield State  27  Nichols  28  Final - OT

Sep. 7 Bridgewater State  7  Salve Regina  36  Final RC RC
  Worcester State  34  Anna Maria  6  Final RC
  Framingham State  35  Endicott  23  Final RC RC
  Castleton State  35  Plymouth State  31  Final RC

Sep. 12 SUNY-Maritime  20  Massachusetts Maritime  24  Final RC
Sixth Annual Chowder Bowl

Sep. 13 Western New England  7  Westfield State  33  Final
  WPI  14  Worcester State  15  Final RC RC
  Western Connecticut  44  Nichols  7  Final

Sep. 14 William Paterson  24  Bridgewater State  41  Final RC RC
  Framingham State  19  Rowan  29  Final
  Fitchburg State  20  Curry  19  Final RC
  Plymouth State  37  Mount Ida  26  Final RC

Sep. 20 Worcester State  20  Bridgewater State  51  Final RC

Sep. 21 Fitchburg State  21  Framingham State  42  Final
  Massachusetts Maritime  52  Maine Maritime  18  Final RC RC
41st Annual Admiral's Cup
  Western Connecticut  35  Plymouth State  3  Final
  Mass-Dartmouth  7  Westfield State  36  Final

Sep. 28 Framingham State  14  Western Connecticut  12  Final
  Massachusetts Maritime  63  Worcester State  64  Final RC RC
  Bridgewater State  30  Fitchburg State  20  Final RC
  Plymouth State  14  Mass-Dartmouth  38  Final

Oct. 5 Mass-Dartmouth  14  Framingham State  21  Final
  Western Connecticut  49  Bridgewater State  26  Final RC
  Fitchburg State  40  Massachusetts Maritime  17  Final RC
  Westfield State  31  Plymouth State  0  Final

Oct. 11 Bridgewater State  29  Mass-Dartmouth  33  Final RC

Oct. 12 Massachusetts Maritime  54  Western Connecticut  53  Final RC
  Framingham State  17  Westfield State  15  Final
  Worcester State  7  Fitchburg State  37  Final

Oct. 19 Worcester State  33  Mass-Dartmouth  34  Final RC
  Bridgewater State  56  Plymouth State  28  Final
  Massachusetts Maritime  27  Westfield State  37  Final RC
  Fitchburg State  14  Western Connecticut  70  Final

Oct. 26 Mass-Dartmouth  21  Massachusetts Maritime  34  Final RC
  Plymouth State  9  Framingham State  41  Final
  Westfield State  20  Bridgewater State  26  Final
  Western Connecticut  55  Worcester State  35  Final RC

Nov. 2 Fitchburg State  26  Westfield State  23  Final RC
  Massachusetts Maritime  12  Framingham State  58  Final RC
  Worcester State  31  Plymouth State  34  Final
  Western Connecticut  35  Mass-Dartmouth  12  Final

Nov. 9 Westfield State  38  Worcester State  20  Final RC
  Plymouth State  44  Massachusetts Maritime  46  Final RC
  Framingham State  35  Bridgewater State  28  Final RC
  Mass-Dartmouth  20  Fitchburg State  25  Final

Nov. 16 Framingham State  36  Worcester State  0  Final RC
  Bridgewater State  45  Massachusetts Maritime  20  Final RC
35th Annual Cranberry Bowl
  Westfield State  0  Western Connecticut  37  Final
  Plymouth State  30  Fitchburg State  41  Final

Nov. 23 Framingham State  17  Ithaca  20  Final RC
NCAA Division III playoffs, first round
  Western Connecticut  48  Salve Regina  35  Final
ECAC Northeast Bowl
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading