Michigan Intercollegiate Athletic Association Link to official site

2007 MIAA schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Aug. 30 Tri-State  14  Manchester  9  Final

Sep. 1 Albion  14  Butler  42  Final
  UW-River Falls  54  Hope  24  Final
  Adrian  35  Defiance  9  Final
  Aurora  2  Wisconsin Lutheran  0  Final
Forfeited to Aurora

Sep. 8 Wheaton (Ill.)  28  Albion  10  Final
  Illinois Wesleyan  20  Olivet  9  Final
  Alma  34  Cornell  35  Final
  Wisconsin Lutheran  3  Dubuque  63  Final
  Central  36  Hope  17  Final

Sep. 15 Thiel  13  Albion  10  Final
  Wittenberg  17  Olivet  16  Final
  Valparaiso  38  Kalamazoo  24  Final
  Adrian  20  Bluffton  0  Final
  Defiance  13  Tri-State  17  Final
  Wisconsin Lutheran  14  Concordia (Wis.)  32  Final
  Alma  14  UW-Eau Claire  30  Final

Sep. 22 Huntingdon  29  Adrian  36  Final - OT
  Wittenberg  30  Alma  15  Final
  Bluffton  19  Kalamazoo  37  Final
  Olivet  14  Elmhurst  42  Final
  Tri-State  14  Franklin  38  Final
  Hope  7  Wheaton (Ill.)  42  Final

Sep. 29 Wisconsin Lutheran  2  Olivet  62  Final
  Adrian  45  Kalamazoo  7  Final
  Hope  42  Albion  35  Final
  Tri-State  10  Alma  28  Final

Oct. 6 Kalamazoo  14  Tri-State  17  Final
  Albion  35  Wisconsin Lutheran  16  Final
  Alma  34  Hope  60  Final
  Olivet  14  Adrian  13  Final

Oct. 13 Albion  6  Olivet  24  Final
  Hope  57  Kalamazoo  7  Final
  Adrian  20  Tri-State  23  Final - OT
  Wisconsin Lutheran  20  Alma  28  Final

Oct. 20 Alma  30  Albion  22  Final
  Hope  24  Adrian  14  Final
  Kalamazoo  26  Wisconsin Lutheran  28  Final
  Tri-State  14  Olivet  21  Final

Oct. 27 Wisconsin Lutheran  7  Adrian  54  Final
  Olivet  25  Alma  38  Final
  Tri-State  35  Hope  45  Final
  Albion  34  Kalamazoo  13  Final

Nov. 3 Wisconsin Lutheran  10  Tri-State  30  Final
  Adrian  24  Albion  10  Final
  Olivet  28  Hope  25  Final
  Kalamazoo  17  Alma  56  Final

Nov. 10 Kalamazoo  0  Olivet  51  Final
  Albion  28  Tri-State  30  Final
  Alma  21  Adrian  30  Final
  Hope  38  Wisconsin Lutheran  12  Final

Nov. 17 Olivet  17  Central  38  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading