Minnesota Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2001 MIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 1 UW-Eau Claire  25  St. John's  10  Final

Sep. 8 Trinity (Texas)  26  Gustavus Adolphus  37  Final
  Bethel  47  Aurora  22  Final
  Martin Luther  21  St. Olaf  35  Final
  Minn. St. Moorhead  10  Concordia-Moorhead  18  Final
  Bemidji St.  26  St. Thomas  16  Final
  Hamline  22  St. Norbert  26  Final
  Northwestern (Minn.)  29  Carleton  20  Final
  Augsburg  14  UW-Eau Claire  37  Final

Sep. 15 St. Olaf  31  St. John's  28  Final
  St. Thomas  38  Concordia-Moorhead  35  Final
  Augsburg  52  Carleton  21  Final
  Macalester  6  Bethel  33  Final
  Gustavus Adolphus  30  Hamline  12  Final

Sep. 22 Carleton  0  St. Thomas  42  Final
  Bethel  36  Gustavus Adolphus  21  Final
  Concordia-Moorhead  35  Macalester  12  Final
  Hamline  12  St. Olaf  33  Final
  St. John's  48  Augsburg  14  Final

Sep. 29 St. Olaf  0  Augsburg  20  Final
  Hamline  6  Bethel  35  Final
  Gustavus Adolphus  42  Concordia-Moorhead  28  Final
  St. Thomas  21  St. John's  27  Final
  Macalester  13  Carleton  2  Final

Oct. 6 Augsburg  14  St. Thomas  34  Final
  Concordia-Moorhead  25  Hamline  7  Final
  Carleton  7  Gustavus Adolphus  47  Final
  Bethel  38  St. Olaf  6  Final
  St. John's  56  Macalester  7  Final

Oct. 13 Macalester  14  Augsburg  50  Final
  Gustavus Adolphus  20  St. John's  35  Final
  St. Olaf  16  St. Thomas  28  Final
  Hamline  47  Carleton  21  Final
  Bethel  48  Concordia-Moorhead  14  Final

Oct. 20 Carleton  2  Bethel  76  Final
  St. John's  50  Hamline  0  Final
  Augsburg  13  Gustavus Adolphus  31  Final
  St. Thomas  54  Macalester  0  Final
  Concordia-Moorhead  33  St. Olaf  34  Final

Oct. 27 Gustavus Adolphus  27  St. Thomas  28  Final
  St. Olaf  35  Macalester  18  Final
  Concordia-Moorhead  35  Carleton  0  Final
  Hamline  0  Augsburg  7  Final
  Bethel  0  St. John's  34  Final

Nov. 3 Augsburg  0  Bethel  31  Final
  St. John's  28  Concordia-Moorhead  14  Final
  St. Thomas  35  Hamline  6  Final
  Macalester  21  Gustavus Adolphus  47  Final
  Carleton  6  St. Olaf  28  Final

Nov. 9 Concordia-Moorhead  33  Augsburg  3  Final

Nov. 10 Hamline  35  Macalester  7  Final
  Bethel  55  St. Thomas  31  Final
  St. Olaf  21  Gustavus Adolphus  51  Final
  Carleton  0  St. John's  31  Final

Nov. 17 Bethel  27  UW-Stevens Point  37  Final
  St. Norbert  20  St. John's  27  Final

Nov. 24 UW-Stevens Point  7  St. John's  9  Final

Dec. 1 Pacific Lutheran  6  St. John's  31  Final

Dec. 8 St. John's  14  Mount Union  35  Final
NCAA Playoffs- Semifinals
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos