Minnesota Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2012 MIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 1 Concordia (Wis.)  20  Augsburg  41  Final RC
  Concordia-Moorhead  42  Jamestown  26  Final
  Carleton  20  Grinnell  14  Final - OT
  Northwestern (Minn.)  7  St. John's  52  Final
  Hamline  37  Minnesota-Morris  31  Final
  St. Olaf  28  Luther  23  Final
  St. Thomas  27  UW-Eau Claire  24  Final RC RC

Sep. 8 St. Olaf  31  DePauw  10  Final RC
  St. John's  31  UW-Eau Claire  28  Final RC
  Gustavus Adolphus  35  Simpson  26  Final RC RC
  Buena Vista  14  Concordia-Moorhead  38  Final RC
  Bethel  21  Wartburg  0  Final
  UW-River Falls  9  St. Thomas  43  Final RC

Sep. 15 Augsburg  26  Gustavus Adolphus  24  Final RC
  Concordia-Moorhead  28  St. Olaf  14  Final RC
  Buena Vista  7  Bethel  56  Final
  Hamline  14  Carleton  21  Final
  St. Thomas  43  St. John's  21  Final RC

Sep. 22 St. John's  21  Concordia-Moorhead  31  Final RC
  Carleton  14  Bethel  52  Final
  Gustavus Adolphus  14  St. Olaf  17  Final RC
  Augsburg  48  Hamline  24  Final

Sep. 29 Bethel  21  Augsburg  20  Final RC
  St. Thomas  47  Carleton  24  Final RC
  St. Olaf  38  St. John's  35  Final
  Hamline  0  Gustavus Adolphus  37  Final RC

Oct. 6 St. John's  17  Augsburg  48  Final RC
  Concordia-Moorhead  14  Bethel  15  Final RC
  Macalester  20  Carleton  21  Final RC
  St. Olaf  48  Hamline  14  Final
  Gustavus Adolphus  14  St. Thomas  28  Final RC RC

Oct. 13 Augsburg  45  St. Olaf  37  Final RC
  Hamline  14  Concordia-Moorhead  63  Final RC
  Carleton  14  St. John's  51  Final
  Bethel  0  St. Thomas  37  Final RC
  Valley City St.  16  Gustavus Adolphus  0  Final RC

Oct. 20 Concordia-Moorhead  38  Augsburg  31  Final RC RC
  Bethel  41  Gustavus Adolphus  21  Final RC
  St. Olaf  27  Carleton  20  Final
  St. Thomas  51  Hamline  9  Final RC

Oct. 27 Carleton  27  Concordia-Moorhead  51  Final RC
  Hamline  21  Bethel  56  Final
  Gustavus Adolphus  17  St. John's  31  Final
  Augsburg  14  St. Thomas  30  Final RC

Nov. 3 Augsburg  58  Macalester  41  Final RC
  Bethel  17  St. Olaf  24  Final
  Gustavus Adolphus  41  Carleton  27  Final
  St. John's  55  Hamline  10  Final
  St. Thomas  21  Concordia-Moorhead  7  Final RC RC

Nov. 10 Carleton  24  Augsburg  49  Final
@ Minneapolis (HHH Metrodome)
  Concordia-Moorhead  29  Gustavus Adolphus  10  Final RC
  St. John's  22  Bethel  27  Final RC
  Macalester  45  Hamline  21  Final RC
  St. Olaf  21  St. Thomas  35  Final RC RC

Nov. 17 Bethel  24  Concordia-Chicago  23  Final RC
NCAA First Round
  St. Norbert  17  St. Thomas  48  Final RC
NCAA playoffs, first round

Nov. 24 Bethel  14  UW-Oshkosh  37  Final RC RC
NCAA Division III Championship - Second Round
  Elmhurst  17  St. Thomas  24  Final RC RC
NCAA playoffs, second round

Dec. 1 Hobart  7  St. Thomas  47  Final RC
NCAA Division III Quarterfinals

Dec. 8 UW-Oshkosh  14  St. Thomas  28  Final RC
NCAA Division III Championship - Semifinal

Dec. 14 St. Thomas  10  Mount Union  28  Final RC
Amos Alonzo Stagg Bowl XL @ Salem Stadium, Salem, Va.
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos