Midwest Conference Link to official site

2000 MWC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Monmouth  20  Eureka  26  Final
  Blackburn  7  Illinois College  44  Final

Sep. 9 St. Norbert  34  Hamline  22  Final
  Carroll  33  North Park  34  Final
  Claremont-Mudd-Scripps  33  Grinnell  23  Final
  Lawrence  15  Macalester  16  Final
  Chicago  28  Lake Forest  16  Final
  Beloit  22  Concordia (Wis.)  31  Final
  Elmhurst  14  Ripon  28  Final
  Millikin  56  Knox  7  Final

Sep. 16 Lake Forest  30  Monmouth  13  Final
  Lawrence  6  Illinois College  13  Final
  Knox  16  Ripon  26  Final
  Carroll  7  St. Norbert  34  Final
  Beloit  20  Grinnell  30  Final

Sep. 23 Ripon  31  Carroll  28  Final
  Monmouth  3  Beloit  22  Final
  Illinois College  43  Knox  34  Final
  Grinnell  10  Lake Forest  7  Final - OT
  St. Norbert  29  Lawrence  0  Final

Sep. 30 Illinois College  14  Monmouth  24  Final
  Ripon  31  St. Norbert  54  Final
  Carroll  21  Grinnell  44  Final
  Beloit  20  Lake Forest  34  Final
  Knox  30  Lawrence  12  Final

Oct. 7 St. Norbert  21  Knox  0  Final
  Lake Forest  7  Ripon  40  Final
  Grinnell  31  Illinois College  34  Final
  Monmouth  7  Carroll  43  Final
  Lawrence  26  Beloit  27  Final

Oct. 14 St. Norbert  45  Monmouth  0  Final
  Beloit  17  Illinois College  24  Final
  Lake Forest  41  Lawrence  6  Final
  Ripon  20  Grinnell  14  Final
  Carroll  33  Knox  27  Final

Oct. 21 Illinois College  40  Lake Forest  39  Final
  Grinnell  0  St. Norbert  34  Final
  Knox  20  Beloit  32  Final
  Lawrence  14  Carroll  13  Final
  Monmouth  27  Ripon  62  Final

Oct. 28 Ripon  17  Illinois College  12  Final
  Knox  6  Grinnell  23  Final
  Monmouth  62  Lawrence  33  Final
  St. Norbert  34  Lake Forest  13  Final
  Carroll  35  Beloit  6  Final

Nov. 4 Beloit  24  St. Norbert  47  Final
  Lawrence  18  Ripon  31  Final
  Grinnell  35  Monmouth  18  Final
  Illinois College  0  Carroll  26  Final
  Lake Forest  6  Knox  10  Final

Nov. 11 Lake Forest  0  Carroll  10  Final
  Illinois College  18  St. Norbert  46  Final
  Grinnell  13  Lawrence  25  Final
  Ripon  44  Beloit  7  Final
  Knox  17  Monmouth  31  Final

Nov. 18 St. Norbert  14  Central  29  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris University (Ill.) at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading