Northern Athletics Conference Link to official site

2008 NATHC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Martin Luther  40  Maranatha Baptist  7  Final
  Benedictine  14  Elmhurst  35  Final
  Blackburn  15  Concordia-Chicago  41  Final
  Lakeland  0  Central  41  Final
  Concordia (Wis.)  10  Bethel  38  Final
  Wisconsin Lutheran  7  Northwestern (Minn.)  43  Final
  Aurora  35  Lake Forest  13  Final
  Rockford  7  Dubuque  49  Final

Sep. 13 Mayville St.  9  Wisconsin Lutheran  7  Final
  Maranatha Baptist  7  Blackburn  20  Final
  Aurora  30  MacMurray  18  Final
  Concordia-Chicago  8  Eureka  28  Final
  Mount St. Joseph  20  Lakeland  0  Final
  Concordia (Wis.)  10  Valparaiso  34  Final
  Kalamazoo  17  Rockford  14  Final

Sep. 20 Rockford  21  Alma  59  Final
  Illinois Wesleyan  31  Aurora  28  Final
  Wheaton (Ill.)  48  Concordia (Wis.)  3  Final
  Carthage  27  Lakeland  21  Final
  Maranatha Baptist  14  Macalester  28  Final
  Olivet  59  Concordia-Chicago  0  Final
  St. Scholastica  29  Wisconsin Lutheran  36  Final
  North Central (Ill.)  49  Benedictine  9  Final

Sep. 27 Benedictine  10  North Park  35  Final

Oct. 4 Benedictine  7  Aurora  31  Final
  Wisconsin Lutheran  30  Concordia-Chicago  13  Final
  Maranatha Baptist  6  Concordia (Wis.)  43  Final
  Rockford  28  Lakeland  33  Final

Oct. 11 Concordia (Wis.)  17  Benedictine  15  Final
  Concordia-Chicago  38  Rockford  41  Final - OT
  Aurora  45  Maranatha Baptist  6  Final
  Lakeland  26  Wisconsin Lutheran  7  Final

Oct. 18 Maranatha Baptist  0  Benedictine  44  Final
  Lakeland  32  Concordia-Chicago  35  Final
  Concordia (Wis.)  19  Aurora  21  Final
  Rockford  7  Wisconsin Lutheran  18  Final

Oct. 25 Benedictine  0  Lakeland  26  Final
  Concordia-Chicago  28  Maranatha Baptist  21  Final
  Wisconsin Lutheran  17  Concordia (Wis.)  31  Final
  Aurora  28  Rockford  12  Final

Nov. 1 Concordia-Chicago  13  Concordia (Wis.)  46  Final
  Rockford  14  Benedictine  20  Final
  Lakeland  29  Maranatha Baptist  14  Final
  Wisconsin Lutheran  6  Aurora  51  Final

Nov. 8 Aurora  63  Concordia-Chicago  6  Final
  Concordia (Wis.)  7  Lakeland  37  Final
  Benedictine  14  Wisconsin Lutheran  10  Final
  Maranatha Baptist  0  Rockford  20  Final

Nov. 15 Lakeland  6  Aurora  24  Final
  Wisconsin Lutheran  35  Maranatha Baptist  20  Final
  Concordia-Chicago  28  Benedictine  51  Final
  Rockford  24  Concordia (Wis.)  44  Final

Nov. 22 Aurora  13  Monmouth  42  Final
NCAA playoffs - first round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos