Northern Athletics Conference Link to official site

2009 NATHC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 Concordia-Chicago  40  St. Scholastica  19  Final
  Bethel  52  Concordia (Wis.)  10  Final
  Dubuque  60  Rockford  7  Final
  Central  40  Lakeland  17  Final
  Maranatha Baptist  0  Martin Luther  44  Final
  Northwestern (Minn.)  44  Wisconsin Lutheran  27  Final
  Lake Forest  7  Aurora  14  Final
  Elmhurst  24  Benedictine  14  Final

Sep. 12 Lakeland  19  Mount St. Joseph  42  Final
  Rockford  9  Kalamazoo  44  Final
  Eureka  21  Concordia-Chicago  34  Final
  Valparaiso  20  Concordia (Wis.)  17  Final
  Wisconsin Lutheran  21  Luther  43  Final
  St. Scholastica  33  Maranatha Baptist  8  Final
  MacMurray  28  Aurora  32  Final
  Benedictine  0  North Central (Ill.)  55  Final

Sep. 19 Concordia-Chicago  12  Olivet  7  Final
  Alma  51  Rockford  3  Final
  Macalester  52  Maranatha Baptist  12  Final
  North Park  17  Benedictine  27  Final
  Wisconsin Lutheran  27  St. Scholastica  13  Final
  Aurora  6  Illinois Wesleyan  52  Final
  Concordia (Wis.)  3  Wheaton (Ill.)  54  Final
  Lakeland  34  Carthage  50  Final

Oct. 3 Concordia-Chicago  16  Wisconsin Lutheran  27  Final
  Concordia (Wis.)  34  Maranatha Baptist  6  Final
  Lakeland  40  Rockford  0  Final
  Aurora  14  Benedictine  21  Final

Oct. 10 Rockford  9  Concordia-Chicago  44  Final
  Benedictine  20  Concordia (Wis.)  24  Final
  Wisconsin Lutheran  9  Lakeland  14  Final
  Maranatha Baptist  0  Aurora  35  Final

Oct. 17 Concordia-Chicago  41  Lakeland  32  Final
  Aurora  21  Concordia (Wis.)  24  Final
  Benedictine  32  Maranatha Baptist  6  Final
  Wisconsin Lutheran  40  Rockford  14  Final

Oct. 22 Concordia (Wis.)  13  Wisconsin Lutheran  0  Final

Oct. 24 Maranatha Baptist  14  Concordia-Chicago  64  Final
  Lakeland  30  Benedictine  14  Final
  Rockford  0  Aurora  37  Final

Oct. 31 Concordia (Wis.)  21  Concordia-Chicago  22  Final - 2OT
  Maranatha Baptist  0  Lakeland  19  Final
  Aurora  7  Wisconsin Lutheran  34  Final
  Benedictine  32  Rockford  6  Final

Nov. 7 Concordia-Chicago  44  Aurora  27  Final
  Rockford  16  Maranatha Baptist  12  Final
  Wisconsin Lutheran  14  Benedictine  16  Final
  Lakeland  32  Concordia (Wis.)  16  Final

Nov. 14 Benedictine  15  Concordia-Chicago  14  Final
  Aurora  0  Lakeland  28  Final
  Maranatha Baptist  6  Wisconsin Lutheran  49  Final
  Concordia (Wis.)  38  Rockford  0  Final

Nov. 21 Lakeland  7  UW-Whitewater  70  Final
NCAA playoffs first round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos