North Coast Athletic Conference Link to official site

2005 NCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 3 Allegheny  17  Baldwin-Wallace  23  Final
  Waynesburg  17  Denison  21  Final
  Franklin  14  Ohio Wesleyan  30  Final
  Hiram  0  Carnegie Mellon  45  Final
  Case Western Reserve  30  Oberlin  27  Final
  Capital  54  Wittenberg  0  Final
  Wooster  13  Muskingum  10  Final
  Rose-Hulman  48  Earlham  41  Final

Sep. 10 Oberlin  44  Macalester  14  Final
  Kalamazoo  6  Wabash  46  Final
  Manchester  62  Earlham  69  Final
  Bluffton  31  Hiram  6  Final
  Westminster (Pa.)  12  Allegheny  9  Final
  Ohio Wesleyan  36  Thiel  39  Final
  Denison  6  Case Western Reserve  20  Final
  Wittenberg  23  Dayton  41  Final
  MacMurray  0  Wooster  37  Final
  Centre  36  Kenyon  25  Final

Sep. 17 Earlham  7  Anderson  48  Final
  Wabash  23  Washington U.  7  Final
  Olivet  7  Ohio Wesleyan  21  Final
  Westminster (Pa.)  38  Hiram  7  Final
  Case Western Reserve  19  Kenyon  8  Final
  Allegheny  21  Washington and Jefferson  45  Final
  Wittenberg  27  Alma  38  Final

Sep. 24 Kenyon  26  Kalamazoo  38  Final
  Earlham  2  Wabash  50  Final
  Gettysburg  21  Denison  49  Final
  Wooster  38  Case Western Reserve  21  Final
  Oberlin  13  Rose-Hulman  45  Final

Oct. 1 Kenyon  21  Oberlin  20  Final
  Earlham  2  Hiram  7  Final
  Wabash  29  Ohio Wesleyan  7  Final
  Denison  6  Wittenberg  31  Final
  Wooster  37  Allegheny  34  Final

Oct. 8 Hiram  6  Denison  53  Final
  Oberlin  7  Wabash  42  Final
  Ohio Wesleyan  13  Allegheny  8  Final
  Wittenberg  48  Earlham  0  Final
  Kenyon  24  Wooster  21  Final

Oct. 15 Denison  28  Ohio Wesleyan  34  Final
  Earlham  10  Oberlin  13  Final
  Allegheny  27  Kenyon  34  Final
  Hiram  0  Wittenberg  66  Final
  Wabash  44  Wooster  10  Final

Oct. 22 Earlham  7  Denison  38  Final
  Ohio Wesleyan  41  Kenyon  14  Final
  Allegheny  38  Hiram  6  Final
  Wittenberg  20  Wabash  26  Final
  Wooster  20  Oberlin  19  Final

Oct. 29 Wabash  27  Allegheny  21  Final
  Kenyon  16  Earlham  13  Final
  Oberlin  26  Denison  32  Final
  Ohio Wesleyan  9  Wittenberg  31  Final
  Hiram  17  Wooster  59  Final

Nov. 5 Oberlin  14  Ohio Wesleyan  24  Final
  Denison  0  Wabash  52  Final
  Kenyon  41  Hiram  38  Final
  Allegheny  41  Earlham  0  Final
  Wooster  0  Wittenberg  45  Final

Nov. 12 Hiram  17  Oberlin  52  Final
  Denison  42  Kenyon  45  Final
  Wittenberg  21  Allegheny  31  Final
  Ohio Wesleyan  21  Wooster  7  Final
  Wabash  17  DePauw  14  Final

Nov. 19 Albion  20  Wabash  38  Final

Nov. 26 Capital  14  Wabash  11  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.