North Coast Athletic Conference Link to official site

2013 NCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 7 Kenyon  37  Allegheny  7  Final RC
  DePauw  7  Sewanee  10  Final
  Wittenberg  24  Butler  49  Final RC
  Bluffton  20  Ohio Wesleyan  37  Final
  Washington and Jefferson  58  Wooster  21  Final
  Earlham  28  Denison  51  Final
  Westminster (Pa.)  19  Hiram  23  Final

Sep. 14 Hanover  0  Wabash  69  Final RC
  Allegheny  7  Carnegie Mellon  26  Final
  Kenyon  15  Earlham  25  Final
  Hiram  12  Denison  17  Final

Sep. 15 Case Western Reserve  2  Oberlin  19  Final RC

Sep. 21 Hiram  20  Allegheny  0  Final RC
  Oberlin  21  Wooster  39  Final RC
  Ohio Wesleyan  20  Kenyon  13  Final
  Wittenberg  45  DePauw  0  Final RC
  Denison  13  Wabash  50  Final RC

Sep. 28 Wooster  38  Hiram  24  Final
  Wabash  65  Allegheny  0  Final RC
  DePauw  26  Kenyon  28  Final
  Oberlin  0  Wittenberg  59  Final
  Denison  47  Ohio Wesleyan  41  Final - 2OT

Oct. 5 Kenyon  21  Oberlin  14  Final
  Wabash  48  Wooster  14  Final RC
  Allegheny  7  Ohio Wesleyan  50  Final
  DePauw  21  Denison  42  Final
  Wittenberg  49  Hiram  9  Final RC

Oct. 12 Hiram  16  Kenyon  20  Final
  Denison  20  Wittenberg  38  Final RC
  Wooster  33  Allegheny  16  Final
  Oberlin  11  DePauw  45  Final RC
  Ohio Wesleyan  13  Wabash  38  Final RC

Oct. 19 Allegheny  0  Oberlin  24  Final RC
  DePauw  23  Ohio Wesleyan  21  Final RC
  Kenyon  7  Wabash  48  Final RC
  Wooster  39  Wittenberg  66  Final RC

Oct. 26 Allegheny  7  DePauw  23  Final RC
  Wabash  27  Oberlin  10  Final RC
  Wittenberg  38  Kenyon  7  Final RC
  Ohio Wesleyan  51  Hiram  13  Final
  Denison  21  Wooster  43  Final

Nov. 2 Wooster  27  DePauw  24  Final RC
  Ohio Wesleyan  17  Wittenberg  55  Final RC
  Hiram  0  Wabash  66  Final RC
  Oberlin  14  Denison  27  Final

Nov. 9 DePauw  24  Hiram  13  Final
  Oberlin  14  Ohio Wesleyan  28  Final
  Wooster  24  Kenyon  14  Final RC
  Wittenberg  35  Wabash  17  Final RC RC
  Denison  24  Allegheny  21  Final

Nov. 16 Hiram  13  Oberlin  47  Final
  Allegheny  0  Wittenberg  56  Final RC
  Ohio Wesleyan  27  Wooster  28  Final RC
  Kenyon  7  Denison  42  Final
  Wabash  38  DePauw  21  Final RC RC
Monon Bell Game

Nov. 23 Lebanon Valley  17  Wittenberg  59  Final RC
NCAA Division III playoffs, first round

Nov. 30 Wittenberg  21  Mount Union  56  Final
NCAA Division III playoffs, second round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos