2000 NEFC_Boyd schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Curry  14  Norwich  17  Final

Sep. 8 Mass-Dartmouth  30  Springfield  62  Final

Sep. 9 Plymouth State  24  RPI  10  Final
  Westfield State  6  Western New England  26  Final
  MIT  7  Massachusetts Maritime  23  Final
  Maine Maritime  6  Curry  29  Final
  Salve Regina  36  Coast Guard  6  Final
  Bridgewater State  14  Nichols  21  Final

Sep. 16 Brockport  31  Plymouth State  3  Final
  Mass-Dartmouth  40  Mass.-Boston  0  Final
  Nichols  19  Western New England  13  Final
  Curry  35  Framingham State  6  Final
  Salve Regina  37  MIT  14  Final

Sep. 23 Western New England  14  Salve Regina  17  Final
  MIT  14  Curry  42  Final
  Norwich  9  Plymouth State  14  Final
  Maine Maritime  6  Mass-Dartmouth  65  Final
  Mass.-Boston  12  Nichols  36  Final

Sep. 30 Salve Regina  15  Worcester State  19  Final
  Mass-Dartmouth  33  MIT  7  Final
  Curry  0  Nichols  33  Final
  Plymouth State  7  Western Connecticut  56  Final
  Mass.-Boston  9  Western New England  28  Final

Oct. 7 MIT  24  Bridgewater State  28  Final
  Plymouth State  19  Merchant Marine  25  Final
  Nichols  21  Mass-Dartmouth  27  Final
  Mass.-Boston  6  Salve Regina  48  Final
  Curry  35  Western New England  42  Final

Oct. 14 Salve Regina  10  Curry  7  Final
  Western New England  7  Mass-Dartmouth  24  Final
  Plymouth State  26  Springfield  42  Final
  MIT  24  Nichols  9  Final

Oct. 21 Mass-Dartmouth  26  Bridgewater State  28  Final
  Worcester State  6  MIT  16  Final
  Massachusetts Maritime  7  Nichols  65  Final
  Western New England  42  Framingham State  30  Final
  Bentley  27  Plymouth State  23  Final
  Curry  10  Fitchburg State  7  Final
  Maine Maritime  18  Salve Regina  53  Final

Oct. 28 Nichols  30  Westfield State  3  Final
  Plymouth State  25  Coast Guard  7  Final
  Curry  40  Mass.-Boston  0  Final
  Salve Regina  51  Mass-Dartmouth  27  Final
  MIT  28  Western New England  0  Final

Nov. 4 Fitchburg State  21  Western New England  20  Final
  Mass.-Boston  26  MIT  33  Final
  Mount Ida  8  Plymouth State  47  Final
  Nichols  24  Salve Regina  21  Final
  Mass-Dartmouth  20  Curry  27  Final

Nov. 11 Bridgewater State  27  Salve Regina  24  Final
  WPI  19  Plymouth State  49  Final

Nov. 18 Nichols  10  Western Connecticut  63  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos