New England Football Conference Boyd Link to official site

2005 NEFC_Boyd schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Worcester State  18  Curry  23  Final

Sep. 3 Hartwick  27  Endicott  20  Final
  Plymouth State  14  St. Anselm  40  Final
  Merrimack  35  Mass-Dartmouth  0  Final

Sep. 9 Western New England  13  Westfield State  14  Final

Sep. 10 Mass-Dartmouth  7  Plymouth State  14  Final
  Endicott  7  RPI  34  Final
  Curry  13  Fitchburg State  28  Final
  Nichols  18  Bridgewater State  42  Final
  MIT  7  Framingham State  14  Final

Sep. 16 Salve Regina  27  Worcester State  28  Final

Sep. 17 Bridgewater State  48  Mass-Dartmouth  7  Final
  Massachusetts Maritime  14  MIT  25  Final
  Western New England  20  Fitchburg State  35  Final
  Curry  21  Maine Maritime  28  Final
  Westfield State  16  Nichols  14  Final
  William Paterson  17  Plymouth State  0  Final
  Framingham State  0  Endicott  46  Final

Sep. 24 Worcester State  49  MIT  6  Final
  Plymouth State  14  Norwich  18  Final
  Endicott  24  Western New England  14  Final
  Mass-Dartmouth  6  Curry  34  Final
  Nichols  13  Salve Regina  23  Final

Oct. 1 Endicott  16  Mass-Dartmouth  14  Final
  Salve Regina  17  Western New England  29  Final
  Plymouth State  7  Western Connecticut  56  Final
  MIT  13  Curry  50  Final
  Nichols  13  Maine Maritime  38  Final

Oct. 8 Fitchburg State  7  Endicott  21  Final
  Curry  28  Salve Regina  0  Final
  Western New England  27  MIT  31  Final
  Becker  8  Plymouth State  31  Final
  Mass-Dartmouth  28  Nichols  7  Final

Oct. 15 MIT  6  Mass-Dartmouth  34  Final
  Salve Regina  0  Endicott  35  Final
  Springfield  33  Plymouth State  13  Final
  Framingham State  8  Western New England  45  Final

Oct. 16 Curry  41  Nichols  7  Final

Oct. 22 Western New England  3  Mass-Dartmouth  17  Final
  Plymouth State  21  Husson  19  Final
  Salve Regina  28  Bridgewater State  64  Final
  Endicott  16  Curry  21  Final
  Nichols  21  MIT  34  Final

Oct. 29 Western New England  27  Curry  42  Final
  Mass-Dartmouth  37  Massachusetts Maritime  27  Final
  Plymouth State  22  Buffalo State  34  Final
  Endicott  29  Nichols  0  Final

Oct. 30 MIT  7  Salve Regina  47  Final

Nov. 5 MIT  19  Endicott  38  Final
  Nichols  7  Western New England  30  Final
  Curry  31  Westfield State  21  Final
  Mass-Dartmouth  28  Salve Regina  14  Final
  Mount Ida  20  Plymouth State  31  Final

Nov. 12 Fitchburg State  14  Curry  17  Final

Nov. 19 Curry  22  Delaware Valley  37  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading