New England Football Conference Boyd Link to official site

2008 NEFC_Boyd schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 Nichols  10  Westfield State  13  Final
  Curry  28  Worcester State  21  Final - OT
  WPI  34  Mass-Dartmouth  28  Final - 5OT

Sep. 6 Endicott  20  Framingham State  25  Final
  St. Anselm  28  Plymouth State  36  Final
  MIT  42  Maine Maritime  39  Final
@ Fitzpatrick Stadium, Portland, Maine
  Western New England  37  Hartwick  63  Final

Sep. 12 Framingham State  6  Nichols  26  Final

Sep. 13 Mass-Dartmouth  32  Bridgewater State  27  Final
  RPI  36  Endicott  7  Final
  Plymouth State  7  Mount Ida  24  Final
  SUNY-Maritime  14  Salve Regina  46  Final
  Westfield State  23  Western New England  21  Final
  Fitchburg State  34  Curry  41  Final
  Massachusetts Maritime  14  MIT  42  Final

Sep. 19 Nichols  33  Worcester State  25  Final

Sep. 20 Westfield State  16  Curry  42  Final
  Bridgewater State  42  Salve Regina  18  Final
  MIT  38  Framingham State  42  Final
  Maine Maritime  42  Western New England  35  Final
  Plymouth State  26  Coast Guard  7  Final
  Endicott  20  Massachusetts Maritime  17  Final
  Fitchburg State  17  Mass-Dartmouth  45  Final

Sep. 27 Western New England  7  Curry  40  Final
  Salve Regina  20  Endicott  17  Final
  Mass-Dartmouth  10  Plymouth State  30  Final
  Nichols  42  MIT  43  Final

Oct. 4 Curry  21  Salve Regina  7  Final
  Western New England  20  Plymouth State  40  Final
  Endicott  27  Nichols  20  Final
  MIT  20  Mass-Dartmouth  51  Final

Oct. 11 Plymouth State  36  Endicott  14  Final
  Nichols  12  Salve Regina  28  Final
  MIT  27  Curry  59  Final
  Mass-Dartmouth  31  Western New England  38  Final

Oct. 18 Curry  46  Endicott  27  Final
  Salve Regina  33  Mass-Dartmouth  41  Final
  Plymouth State  36  Nichols  9  Final
  Western New England  15  MIT  48  Final

Oct. 25 MIT  34  Salve Regina  19  Final
  Curry  17  Plymouth State  28  Final
  Mass-Dartmouth  33  Nichols  22  Final
  Endicott  20  Western New England  27  Final

Nov. 1 Plymouth State  27  MIT  14  Final
  Nichols  20  Curry  45  Final
  Salve Regina  28  Western New England  14  Final
  Mass-Dartmouth  53  Endicott  35  Final

Nov. 8 Curry  40  Mass-Dartmouth  20  Final
  Salve Regina  7  Plymouth State  34  Final
  Western New England  42  Nichols  14  Final
  Endicott  39  MIT  18  Final

Nov. 15 Plymouth State  46  Maine Maritime  16  Final
NEFC Championship Game

Nov. 22 Plymouth State  14  Cortland State  31  Final
NCAA Div. III Championships - 1st Round
  Curry  26  Ithaca  21  Final
NCAA playoffs - first round

Nov. 29 Curry  0  Cortland State  42  Final
NCAA playoffs, second round
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading