New England Football Conference Boyd Link to official site

2009 NEFC_Boyd schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 Curry  17  Bentley  43  Final
  Westfield State  33  Nichols  13  Final

Sep. 5 Alfred  35  Mass-Dartmouth  6  Final
  Norwich  27  Western New England  28  Final
  Plymouth State  35  St. Anselm  41  Final - 5OT
  Framingham State  15  Endicott  26  Final
  Salve Regina  20  WPI  34  Final

Sep. 11 Western New England  6  Westfield State  21  Final

Sep. 12 Mount Ida  16  Plymouth State  34  Final
  Endicott  0  RPI  28  Final
  Widener  22  Curry  17  Final
  Nichols  12  Framingham State  24  Final
  Hartwick  28  Salve Regina  27  Final
  Bridgewater State  42  Mass-Dartmouth  6  Final

Sep. 13 MIT  27  Massachusetts Maritime  49  Final

Sep. 18 Worcester State  20  Nichols  21  Final

Sep. 19 Massachusetts Maritime  23  Endicott  34  Final
  Salve Regina  27  Bridgewater State  20  Final
  Framingham State  20  MIT  16  Final
  Western New England  21  Maine Maritime  41  Final
  Curry  7  Westfield State  6  Final
  Coast Guard  17  Plymouth State  28  Final
  Mass-Dartmouth  7  Fitchburg State  23  Final

Sep. 26 Plymouth State  34  Mass-Dartmouth  0  Final
  Curry  41  Western New England  0  Final
  MIT  19  Nichols  31  Final
Nichols Homecoming
  Endicott  20  Salve Regina  43  Final

Oct. 3 Nichols  7  Endicott  41  Final
  Salve Regina  7  Curry  19  Final
  Plymouth State  38  Western New England  21  Final
  Mass-Dartmouth  0  MIT  26  Final

Oct. 10 Endicott  28  Plymouth State  31  Final
  Salve Regina  24  Nichols  31  Final
  Curry  20  MIT  10  Final
  Western New England  31  Mass-Dartmouth  9  Final

Oct. 17 Endicott  6  Curry  37  Final
  Mass-Dartmouth  14  Salve Regina  49  Final
  Nichols  30  Plymouth State  48  Final
  MIT  21  Western New England  59  Final

Oct. 24 Western New England  26  Endicott  21  Final
  Nichols  13  Mass-Dartmouth  10  Final
  Salve Regina  28  MIT  17  Final
  Plymouth State  9  Curry  20  Final

Oct. 31 MIT  7  Plymouth State  24  Final
  Endicott  34  Mass-Dartmouth  0  Final
  Western New England  17  Salve Regina  14  Final
  Curry  42  Nichols  14  Final

Nov. 7 Plymouth State  33  Salve Regina  7  Final
  Nichols  10  Western New England  31  Final
  Mass-Dartmouth  12  Curry  28  Final
  MIT  15  Endicott  27  Final

Nov. 14 Maine Maritime  48  Curry  42  Final RC
NEFC Championship

Nov. 21 Plymouth State  13  Springfield  42  Final
ECAC Northeast Bowl
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos