Northwest Conference Link to official site

1999 NWC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 11 Puget Sound  0  Simon Fraser  31  Final
  Pacific Lutheran  28  Cal Lutheran  26  Final
  Redlands  0  Linfield  48  Final
  Colorado College  6  Willamette  51  Final
  Whitworth  21  Menlo  24  Final

Sep. 18 Southern Ore.  40  Linfield  10  Final
  Western Ore.  44  Puget Sound  12  Final
  Lewis and Clark  0  Redlands  49  Final
  Simon Fraser  19  Whitworth  33  Final
  Chapman  13  Willamette  42  Final

Sep. 25 Linfield  28  Menlo  19  Final
  Simon Fraser  26  Lewis and Clark  7  Final
  Southern Ore.  23  Pacific Lutheran  47  Final
  Humboldt St.  9  Willamette  3  Final
  Cal Lutheran  3  Whitworth  28  Final

Oct. 2 Pacific Lutheran  41  Eastern Ore.  35  Final
  Lewis and Clark  10  Linfield  65  Final
  Puget Sound  12  Whitworth  45  Final
  Willamette  24  Southern Ore.  38  Final
  Menlo  45  Whittier  32  Final

Oct. 9 Eastern Ore.  41  Puget Sound  14  Final
  Pacific Lutheran  20  Willamette  29  Final
  Southern Ore.  34  Menlo  0  Final
  Linfield  31  Whitworth  9  Final
  Claremont-Mudd-Scripps  41  Lewis and Clark  10  Final

Oct. 16 Whitworth  7  Pacific Lutheran  33  Final
  Willamette  7  Eastern Ore.  28  Final
  Menlo  19  Merchant Marine  14  Final
  Puget Sound  26  Lewis and Clark  20  Final

Oct. 23 Whitworth  20  Azusa Pacific  41  Final
  Willamette  41  Puget Sound  14  Final
  Eastern Ore.  29  Linfield  36  Final
  Lewis and Clark  10  Pacific Lutheran  63  Final
  Menlo  33  Chapman  44  Final

Oct. 30 Puget Sound  43  Pomona-Pitzer  57  Final
  Menlo  42  Occidental  27  Final
  Pacific Lutheran  56  Linfield  23  Final
  Eastern Ore.  69  Lewis and Clark  3  Final
  Whitworth  16  Willamette  31  Final

Nov. 6 Whitworth  31  Eastern Ore.  28  Final
  Pacific Lutheran  35  Simon Fraser  13  Final
  Cal Lutheran  41  Menlo  38  Final
  Linfield  42  Puget Sound  0  Final
  Willamette  42  Lewis and Clark  6  Final

Nov. 13 Lewis and Clark  0  Whitworth  52  Final
  Linfield  7  Willamette  28  Final
  La Verne  47  Menlo  41  Final
  Puget Sound  13  Pacific Lutheran  49  Final

Nov. 20 Pacific Lutheran  28  Willamette  24  Final

Nov. 27 Pacific Lutheran  49  Wartburg  14  Final

Dec. 4 Pacific Lutheran  19  St. John's  9  Final

Dec. 11 Pacific Lutheran  49  Trinity (Texas)  28  Final

Dec. 18 Pacific Lutheran  42  Rowan  13  Final RC
@ Salem, Va.
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading