Northwest Conference Link to official site

2013 NWC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Pacific  20  Adrian  10  Final RC RC
  Hardin-Simmons  34  Willamette  64  Final

Sep. 7 Lewis and Clark  22  Utica  42  Final RC
  St. Scholastica  7  Whitworth  36  Final RC RC

Sep. 14 Linfield  71  Hardin-Simmons  21  Final RC
  Pacific Lutheran  31  Cal Lutheran  24  Final
  Claremont-Mudd-Scripps  31  Lewis and Clark  28  Final
  Chapman  57  Puget Sound  14  Final
  Sewanee  28  Willamette  33  Final RC
  Whittier  17  Whitworth  38  Final RC
  Occidental  30  Pacific  67  Final RC RC

Sep. 21 Pacific  28  Menlo  21  Final RC
  Cal Lutheran  14  Linfield  52  Final RC
  Redlands  14  Pacific Lutheran  35  Final
  La Verne  25  Whitworth  20  Final RC
  Puget Sound  42  Whittier  33  Final RC
  UW-Platteville  63  Lewis and Clark  34  Final

Sep. 28 Linfield  45  Case Western Reserve  0  Final RC
  Pacific Lutheran  21  UW-Eau Claire  19  Final RC
  Willamette  45  East Texas Baptist  25  Final
  Whitworth  17  Chapman  38  Final

Oct. 5 Puget Sound  30  Lewis and Clark  60  Final
  Pacific  31  Whitworth  21  Final RC RC
  Pacific Lutheran  0  Linfield  29  Final RC

Oct. 11 Whitworth  21  Willamette  50  Final

Oct. 12 Lewis and Clark  21  Pacific Lutheran  42  Final
  Puget Sound  14  Pacific  56  Final RC

Oct. 19 Pacific  16  Pacific Lutheran  17  Final RC
  Willamette  56  Lewis and Clark  30  Final
  Linfield  51  Whitworth  17  Final RC RC
  Case Western Reserve  38  Puget Sound  31  Final

Oct. 26 Whitworth  33  Puget Sound  14  Final
  Chicago  6  Pacific  21  Final RC
  Lewis and Clark  7  Linfield  84  Final RC
  Pacific Lutheran  35  Willamette  24  Final

Nov. 2 Puget Sound  21  Pacific Lutheran  41  Final
  Lewis and Clark  28  Pacific  68  Final RC
  Linfield  56  Willamette  15  Final RC

Nov. 9 Pacific Lutheran  28  Whitworth  21  Final RC
  Puget Sound  3  Linfield  79  Final RC
  Pacific  17  Willamette  21  Final RC RC

Nov. 16 Whitworth  61  Lewis and Clark  28  Final
  Willamette  62  Puget Sound  20  Final RC
  Linfield  28  Pacific  22  Final RC RC

Nov. 23 Pacific Lutheran  21  Linfield  42  Final RC
NCAA Division III playoffs, first round

Nov. 30 Hampden-Sydney  21  Linfield  31  Final RC
NCAA Division III playoffs, second round

Dec. 7 Linfield  17  UW-Whitewater  28  Final RC RC
NCAA Division III playoffs, quarterfinals
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading