Ohio Athletic Conference Link to official site

2006 OAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 16 Heidelberg  7  John Carroll  42  Final
  Wilmington  0  Capital  43  Final
  Muskingum  7  Ohio Northern  36  Final
  Mount Union  71  Otterbein  14  Final
  Baldwin-Wallace  31  Marietta  37  Final - OT

Sep. 23 Capital  65  Heidelberg  7  Final
  Baldwin-Wallace  14  Wilmington  0  Final
  Mount Union  62  Muskingum  0  Final
  Ohio Northern  23  John Carroll  9  Final
  Marietta  24  Otterbein  27  Final

Sep. 30 Marietta  10  Capital  52  Final
  Muskingum  0  Wilmington  20  Final
  John Carroll  8  Baldwin-Wallace  24  Final

Oct. 1 Heidelberg  0  Mount Union  58  Final
  Otterbein  0  Ohio Northern  26  Final

Oct. 7 Ohio Northern  7  Mount Union  49  Final
  Wilmington  38  Otterbein  7  Final
  Heidelberg  10  Baldwin-Wallace  36  Final
  Muskingum  10  Marietta  30  Final
  Capital  24  John Carroll  21  Final

Oct. 14 Otterbein  34  Heidelberg  6  Final
  Baldwin-Wallace  30  Muskingum  3  Final
  Mount Union  65  Wilmington  9  Final
  Capital  17  Ohio Northern  10  Final
  John Carroll  20  Marietta  7  Final

Oct. 21 John Carroll  38  Muskingum  0  Final
  Mount Union  14  Baldwin-Wallace  0  Final
  Otterbein  0  Capital  26  Final
  Marietta  16  Ohio Northern  6  Final
  Wilmington  21  Heidelberg  14  Final

Oct. 28 Capital  12  Mount Union  38  Final
  Ohio Northern  7  Baldwin-Wallace  13  Final
  Muskingum  0  Otterbein  20  Final
  Wilmington  0  John Carroll  35  Final
  Heidelberg  17  Marietta  32  Final

Nov. 4 Ohio Northern  47  Heidelberg  3  Final
  John Carroll  14  Mount Union  31  Final
  Baldwin-Wallace  42  Otterbein  31  Final
  Muskingum  14  Capital  52  Final
  Marietta  27  Wilmington  14  Final

Nov. 11 Wilmington  0  Ohio Northern  52  Final
  Otterbein  0  John Carroll  14  Final
  Heidelberg  12  Muskingum  28  Final
  Capital  19  Baldwin-Wallace  7  Final
  Mount Union  45  Marietta  17  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading