Ohio Athletic Conference Link to official site

2009 OAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 Otterbein  28  Bethany  7  Final
  Franklin  38  Baldwin-Wallace  31  Final
  Muskingum  7  Defiance  13  Final
  Heidelberg  42  Westminster (Pa.)  26  Final
  Thomas More  14  John Carroll  7  Final
  North Central (Ill.)  19  Ohio Northern  28  Final
  Thiel  14  Marietta  20  Final
  Mount Union  52  St. John Fisher  10  Final
  Capital  31  Adrian  21  Final
  Mount St. Joseph  27  Wilmington  18  Final

Sep. 19 Otterbein  38  Muskingum  21  Final
  Heidelberg  32  Capital  46  Final
  Mount Union  30  Ohio Northern  10  Final
  Wilmington  20  Marietta  24  Final
  Baldwin-Wallace  29  John Carroll  43  Final

Sep. 26 Ohio Northern  36  Otterbein  38  Final
  Marietta  13  Baldwin-Wallace  34  Final
  John Carroll  30  Heidelberg  27  Final
  Capital  37  Wilmington  21  Final
  Muskingum  14  Mount Union  45  Final

Oct. 3 Capital  37  Marietta  13  Final
  Heidelberg  20  Otterbein  49  Final
  John Carroll  16  Wilmington  24  Final
  Ohio Northern  37  Muskingum  34  Final
  Baldwin-Wallace  0  Mount Union  30  Final

Oct. 10 Mount Union  28  Capital  21  Final
  Heidelberg  7  Ohio Northern  38  Final
  Wilmington  7  Muskingum  24  Final
  Otterbein  21  Baldwin-Wallace  17  Final
  Marietta  0  John Carroll  22  Final

Oct. 17 Otterbein  28  Wilmington  20  Final
  Muskingum  14  Baldwin-Wallace  27  Final
  John Carroll  20  Capital  28  Final
  Mount Union  44  Heidelberg  14  Final
  Ohio Northern  41  Marietta  10  Final

Oct. 24 Baldwin-Wallace  36  Heidelberg  41  Final
  Wilmington  0  Mount Union  56  Final
  John Carroll  14  Ohio Northern  35  Final
  Marietta  12  Muskingum  15  Final
  Capital  34  Otterbein  35  Final

Oct. 31 Otterbein  22  Marietta  25  Final
  Capital  35  Muskingum  7  Final
  Baldwin-Wallace  6  Ohio Northern  49  Final
  Mount Union  56  John Carroll  7  Final
  Heidelberg  17  Wilmington  14  Final

Nov. 7 Marietta  14  Heidelberg  42  Final
  Wilmington  14  Baldwin-Wallace  28  Final
  Ohio Northern  31  Capital  21  Final
  Otterbein  7  Mount Union  58  Final
  Muskingum  34  John Carroll  31  Final

Nov. 14 Muskingum  31  Heidelberg  28  Final
  Baldwin-Wallace  38  Capital  54  Final
  Marietta  0  Mount Union  56  Final
  Ohio Northern  52  Wilmington  14  Final
  John Carroll  22  Otterbein  24  Final

Nov. 21 Washington and Jefferson  0  Mount Union  55  Final
NCAA Playoffs - First Round

Nov. 28 Montclair State  14  Mount Union  62  Final
NCAA Division III Playoffs second round

Dec. 5 Albright  3  Mount Union  55  Final
NCAA Playoff - Quarterfinal

Dec. 12 Wesley  7  Mount Union  24  Final
NCAA Semifinals

Dec. 19 Mount Union  28  UW-Whitewater  38  Final
@ Salem Stadium
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading