Old Dominion Athletic Conference Link to official site

2000 ODAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Catholic  3  John Carroll  37  Final
  Gettysburg  21  Randolph-Macon  24  Final
  Guilford  0  Charleston Southern  58  Final
  Hampden-Sydney  11  Sewanee  24  Final
  Bridgewater  19  Western Maryland (now McDaniel)  7  Final

Sep. 9 Bridgewater  41  Shenandoah  16  Final
  Catholic  39  Franklin and Marshall  0  Final
  Hampden-Sydney  40  Gettysburg  27  Final
  Guilford  13  Methodist  24  Final
  Emory and Henry  10  Ferrum  0  Final
  Johns Hopkins  19  Washington and Lee  32  Final
  McDaniel  21  Randolph-Macon  0  Final

Sep. 16 Bridgewater  35  Emory and Henry  37  Final
  Washington and Lee  31  Guilford  6  Final
  Randolph-Macon  12  Washington and Jefferson  53  Final

Sep. 23 Washington and Lee  45  Centre  7  Final
  Emory and Henry  14  Davidson  17  Final
  Guilford  0  Hampden-Sydney  49  Final
  Catholic  28  Randolph-Macon  31  Final

Sep. 30 Averett  7  Emory and Henry  54  Final
  Randolph-Macon  6  Washington and Lee  34  Final
  La Salle  35  Catholic  10  Final
  Hampden-Sydney  12  Bridgewater  30  Final

Oct. 7 Maryville (Tenn.)  10  Bridgewater  14  Final
  Emory and Henry  37  Hampden-Sydney  14  Final
  Guilford  28  Randolph-Macon  24  Final
  Washington and Lee  0  Catholic  47  Final

Oct. 14 Randolph-Macon  17  Emory and Henry  24  Final
  Bridgewater  64  Guilford  0  Final
  Catholic  13  Methodist  9  Final
  Hampden-Sydney  45  Washington and Lee  28  Final

Oct. 21 Randolph-Macon  12  Davidson  20  Final
  Sewanee  24  Washington and Lee  27  Final
  Catholic  34  Hampden-Sydney  23  Final
  Johns Hopkins  7  Bridgewater  43  Final
  Emory and Henry  41  Guilford  32  Final

Oct. 28 Davidson  36  Hampden-Sydney  17  Final
  Ferrum  49  Guilford  0  Final
  Washington and Lee  10  Bridgewater  38  Final
  Catholic  50  Emory and Henry  40  Final

Nov. 4 Bridgewater  31  Randolph-Macon  14  Final
  Guilford  27  Catholic  69  Final
  Hampden-Sydney  42  Maryville (Tenn.)  14  Final
  Emory and Henry  24  Washington and Lee  10  Final

Nov. 11 Washington and Lee  6  Swarthmore  16  Final
  Randolph-Macon  26  Hampden-Sydney  17  Final
  Greensboro  35  Guilford  20  Final
  Bridgewater  46  Catholic  33  Final
  Maryville (Tenn.)  17  Emory and Henry  34  Final

Nov. 18 Bridgewater  59  Washington and Jefferson  42  Final
  McDaniel  38  Emory and Henry  14  Final

Nov. 25 Bridgewater  41  Trinity (Texas)  47  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos