Old Dominion Athletic Conference Link to official site

2007 ODAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 1 Emory and Henry  0  Ferrum  2  Final
Emory & Henry forfeited its 50-7 win
  McDaniel  19  Bridgewater  45  Final
  Shenandoah  6  Catholic  7  Final
  Johns Hopkins  17  Hampden-Sydney  16  Final
  Randolph-Macon  42  Denison  16  Final
  Guilford  70  Southern Virginia  26  Final

Sep. 8 Catholic  20  Ohio Wesleyan  14  Final
  Randolph-Macon  18  Johns Hopkins  9  Final
  Franklin and Marshall  0  Washington and Lee  20  Final
  Gettysburg  7  Hampden-Sydney  54  Final
  Guilford  50  Methodist  47  Final
  Bridgewater  20  Shenandoah  6  Final

Sep. 15 Frostburg State  20  Randolph-Macon  13  Final
  Emory and Henry  16  N.C. Wesleyan  20  Final
  Catholic  28  McDaniel  21  Final
  Hampden-Sydney  35  King's  33  Final
  Ferrum  16  Bridgewater  41  Final
  Averett  13  Guilford  47  Final

Sep. 22 Randolph-Macon  27  Catholic  17  Final
  Newport News  2  Emory and Henry  0  Final
Emory & Henry forfeited its 35-14 win
  Bridgewater  39  LaGrange  14  Final
  Averett  21  Washington and Lee  35  Final
@ Salem Stadium
  Hampden-Sydney  56  Guilford  49  Final

Sep. 29 Emory and Henry  0  Methodist  2  Final
Emory & Henry forfeited its 13-3 win
  Catholic  28  Franklin and Marshall  27  Final
  Washington and Lee  17  Randolph-Macon  42  Final
  Bridgewater  31  Hampden-Sydney  38  Final
  Guilford  41  Greensboro  35  Final

Oct. 6 Hampden-Sydney  2  Emory and Henry  0  Final
Emory & Henry forfeited its 29-19 win
  Carnegie Mellon  10  Randolph-Macon  21  Final
  Catholic  21  Washington and Lee  28  Final

Oct. 13 Guilford  28  Bridgewater  76  Final
  Emory and Henry  25  Randolph-Macon  28  Final
  Washington and Lee  42  Hampden-Sydney  45  Final

Oct. 20 Washington and Lee  24  Guilford  13  Final
  Hampden-Sydney  49  Catholic  39  Final
  Bridgewater  17  Emory and Henry  14  Final

Oct. 27 Emory and Henry  21  Catholic  31  Final
  Randolph-Macon  34  Guilford  16  Final
  Bridgewater  14  Washington and Lee  17  Final

Nov. 3 Huntingdon  21  Hampden-Sydney  34  Final
  Guilford  34  Catholic  27  Final
  Washington and Lee  17  Emory and Henry  14  Final
  Randolph-Macon  24  Bridgewater  12  Final

Nov. 10 Washington and Lee  21  Carnegie Mellon  39  Final
  Catholic  18  Bridgewater  41  Final
  Emory and Henry  17  Guilford  21  Final
  Hampden-Sydney  31  Randolph-Macon  13  Final

Nov. 17 Hampden-Sydney  17  Wesley  45  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos