Old Dominion Athletic Conference Link to official site

2013 ODAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 7 Johns Hopkins  38  Randolph-Macon  14  Final RC RC
  Guilford  31  Greensboro  28  Final RC
Gate City Soup Bowl
  Franklin and Marshall  13  Washington and Lee  14  Final RC
  Ferrum  13  Emory and Henry  49  Final
  Averett  12  Hampden-Sydney  42  Final
  St. Vincent  0  Bridgewater (Va.)  57  Final RC
  Gallaudet  31  Shenandoah  20  Final RC
  Catholic  48  McDaniel  16  Final

Sep. 14 Shenandoah  43  Ferrum  29  Final
  Randolph-Macon  33  Averett  6  Final
  Guilford  34  Methodist  41  Final RC
  Bridgewater (Va.)  38  Greensboro  13  Final RC
(Jamieson Stadium - Grimsley High School)
  Maryville (Tenn.)  21  Emory and Henry  27  Final
  Hampden-Sydney  7  Christopher Newport  17  Final RC

Sep. 20 Carnegie Mellon  7  Catholic  19  Final

Sep. 21 Hampden-Sydney  49  Coast Guard  7  Final
  Randolph-Macon  36  Bethany  28  Final
  Ferrum  28  Bridgewater (Va.)  51  Final RC
  Emory and Henry  61  Methodist  22  Final
  Washington and Lee  28  Centre  37  Final
  Averett  30  Guilford  27  Final RC
  Shenandoah  6  Christopher Newport  34  Final RC

Sep. 28 Anna Maria  0  Catholic  49  Final RC
  Sewanee  24  Washington and Lee  35  Final

Oct. 5 Catholic  27  Hampden-Sydney  39  Final
  Emory and Henry  20  Randolph-Macon  45  Final
  Guilford  16  Washington and Lee  7  Final RC RC
  Bridgewater (Va.)  20  Shenandoah  29  Final

Oct. 11 Randolph-Macon  34  Catholic  10  Final

Oct. 12 Shenandoah  29  Guilford  56  Final RC RC
  Washington and Lee  21  Emory and Henry  17  Final
  Bridgewater (Va.)  7  Hampden-Sydney  28  Final

Oct. 19 Washington and Lee  21  Randolph-Macon  27  Final
  Hampden-Sydney  33  Emory and Henry  12  Final
  Guilford  21  Bridgewater (Va.)  14  Final RC
  Catholic  37  Shenandoah  7  Final

Oct. 26 Emory and Henry  17  Catholic  15  Final
  Shenandoah  36  Hampden-Sydney  35  Final RC
  Randolph-Macon  21  Guilford  28  Final RC
  Bridgewater (Va.)  13  Washington and Lee  42  Final

Nov. 2 Hampden-Sydney  52  Guilford  0  Final RC
  Bridgewater (Va.)  34  Emory and Henry  17  Final RC
  Catholic  10  Washington and Lee  14  Final
  Shenandoah  7  Randolph-Macon  42  Final

Nov. 9 Guilford  29  Catholic  38  Final RC
  Washington and Lee  22  Hampden-Sydney  35  Final
  Emory and Henry  37  Shenandoah  20  Final
  Randolph-Macon  35  Bridgewater (Va.)  34  Final RC

Nov. 16 Catholic  42  Bridgewater (Va.)  19  Final
  Hampden-Sydney  28  Randolph-Macon  26  Final
  Emory and Henry  31  Guilford  35  Final RC
  Washington and Lee  14  Shenandoah  21  Final

Nov. 23 Maryville (Tenn.)  34  Hampden-Sydney  42  Final
NCAA Division III playoffs, first round

Nov. 30 Hampden-Sydney  21  Linfield  31  Final RC
NCAA Division III playoffs, second round
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading