Presidents' Athletic Conference Link to official site

1999 PAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 Capital  0  Thiel  19  Final
  Thomas More  32  Anderson  18  Final
  Marietta  23  Waynesburg  28  Final
  Bluffton  35  Bethany  14  Final
  Washington and Jefferson  24  Emory and Henry  17  Final
  Wooster  31  Grove City  28  Final

Sep. 11 Newport News  0  Bethany  30  Final
  Allegheny  13  Washington and Jefferson  19  Final
  Thiel  63  Oberlin  12  Final
  Thomas More  19  Hanover  45  Final
  Manchester  39  Waynesburg  37  Final
  Ohio Wesleyan  14  Grove City  9  Final

Sep. 18 Carnegie Mellon  17  Bethany  10  Final
  Washington and Jefferson  55  Randolph-Macon  28  Final
  Waynesburg  50  Gannon  43  Final
  Ky. Wesleyan  30  Thomas More  24  Final
  Kenyon  7  Thiel  21  Final
  Grove City  22  Bluffton  30  Final

Sep. 25 Washington and Jefferson  13  Hanover  30  Final
  Bethany  3  Grove City  24  Final
  Thiel  6  Thomas More  14  Final

Oct. 2 Grove City  56  Thiel  0  Final
  Waynesburg  26  Bethany  21  Final
  Thomas More  7  Alma  35  Final
  Cortland  28  Washington and Jefferson  33  Final
  Ashland  24  Westminster (Pa.)  10  Final

Oct. 9 Bethany  0  Chicago  12  Final
  Washington and Jefferson  33  Grove City  10  Final
  Thiel  7  Waynesburg  40  Final

Oct. 16 Bethany  13  Washington and Jefferson  42  Final
  Waynesburg  24  Grove City  28  Final
  Bethel (Tenn.)  0  Thomas More  42  Final

Oct. 23 Bethany  9  Thiel  6  Final
  Grove City  45  Kenyon  26  Final
  Thomas More  28  Merchant Marine  0  Final
  Washington and Jefferson  56  Waynesburg  28  Final

Oct. 30 Brockport  33  Thiel  21  Final
  Grove City  28  Alfred  14  Final
  Buffalo State  40  Washington and Jefferson  21  Final
  Bethany  21  Maryville (Tenn.)  9  Final
  Thomas More  44  Defiance  30  Final

Nov. 6 Thiel  13  Defiance  20  Final
  Muhlenberg  24  Grove City  31  Final
  Methodist  13  Thomas More  24  Final
  Alfred  7  Bethany  21  Final
  Waynesburg  35  Ursinus  48  Final

Nov. 13 Carnegie Mellon  7  Thomas More  23  Final
  William Paterson  7  Waynesburg  48  Final
  Thiel  6  Washington and Jefferson  51  Final

Nov. 20 Washington and Jefferson  14  Lycoming  7  Final

Nov. 27 Washington and Jefferson  3  Hardin-Simmons  51  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos