Upper Midwest Athletic Conference Link to official site

2010 UMAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 3 Augustana  28  Greenville  7  Final RC
@ Edwardsville, Ill.

Sep. 4 Minnesota-Morris  49  MacMurray  19  Final
  Northwestern (Minn.)  10  St. John's  56  Final RC
  Carleton  35  Crown  49  Final
  Martin Luther  42  Maranatha Baptist  18  Final RC
  Benedictine  42  Eureka  7  Final
  Rhodes  17  Westminster (Mo.)  20  Final
  Lawrence  24  St. Scholastica  31  Final

Sep. 11 Westminster (Mo.)  14  Minnesota-Morris  20  Final
  Luther  31  Northwestern (Minn.)  7  Final
  Anderson  35  Greenville  41  Final
@ Edwardsville, Ill.
  Martin Luther  7  Augsburg  35  Final RC RC
  Maranatha Baptist  14  Crown  48  Final
  Aurora  45  MacMurray  12  Final
  Eureka  21  St. Scholastica  38  Final RC

Sep. 18 Greenville  10  Albion  35  Final
  Crown  42  Martin Luther  41  Final RC
  Minnesota-Morris  21  Wisconsin Lutheran  50  Final
  St. Scholastica  7  Concordia-Chicago  49  Final
  Haskell Indian Nations  14  Westminster (Mo.)  42  Final
  Northwestern (Minn.)  0  Gustavus Adolphus  29  Final RC
  Eureka  0  UW-Stout  63  Final
  MacMurray  7  North Park  70  Final

Sep. 25 St. Scholastica  7  Martin Luther  21  Final RC
  Greenville  17  Millikin  27  Final RC
  Minnesota-Morris  47  Eureka  29  Final
  Bethany (Kan.)  38  MacMurray  7  Final
  Crown  41  Macalester  44  Final RC
  Westminster (Mo.)  6  Washington U.  36  Final RC

Oct. 2 Martin Luther  9  Greenville  10  Final RC
  MacMurray  34  Northwestern (Minn.)  37  Final
  Crown  21  St. Scholastica  41  Final RC

Oct. 9 Northwestern (Minn.)  24  Crown  30  Final
  Martin Luther  28  Minnesota-Morris  21  Final RC
  Eureka  14  Westminster (Mo.)  34  Final
  Greenville  35  St. Scholastica  7  Final

Oct. 16 Westminster (Mo.)  23  Martin Luther  28  Final RC
  Eureka  14  Crown  36  Final
  Minnesota-Morris  35  Northwestern (Minn.)  33  Final
  MacMurray  7  Greenville  50  Final

Oct. 23 Crown  44  MacMurray  28  Final
  Greenville  30  Westminster (Mo.)  21  Final
Homecoming
  St. Scholastica  28  Minnesota-Morris  7  Final RC
  Northwestern (Minn.)  14  Eureka  40  Final

Oct. 29 Minnesota-Morris  27  Macalester  48  Final
@ Metrodome
  Greenville  51  Crown  20  Final
@ Metrodome

Oct. 30 Westminster (Mo.)  27  Northwestern (Minn.)  9  Final
@ Metrodome
  St. Scholastica  48  MacMurray  18  Final
  Eureka  13  Martin Luther  52  Final RC
@ Metrodome

Nov. 4 Trinity Bible  13  Minnesota-Morris  59  Final

Nov. 6 Eureka  27  Greenville  62  Final
  Macalester  28  Martin Luther  21  Final RC RC
  Westminster (Mo.)  39  MacMurray  7  Final
  Northwestern (Minn.)  7  St. Scholastica  10  Final

Nov. 13 MacMurray  21  Eureka  42  Final
  St. Scholastica  34  Westminster (Mo.)  28  Final
  Minnesota-Morris    Crown    Cancelled
@ Ccd., snow
  Martin Luther    Northwestern (Minn.)    Cancelled
Cancelled
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos