Upper Midwest Athletic Conference Link to official site

2013 UMAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 7 Westminster (Mo.)  44  Hendrix  46  Final RC
  Greenville  48  Millikin  41  Final RC
  Minnesota-Morris  33  Hamline  41  Final RC
  Knox  17  Eureka  21  Final RC
Annual Lincoln Bowl
  Wartburg  58  MacMurray  7  Final
  Northwestern (Minn.)  18  St. Olaf  37  Final RC
  Iowa Wesleyan  21  Simpson  55  Final RC
  Maranatha Baptist  56  Martin Luther  54  Final
  St. Scholastica  7  Whitworth  36  Final RC RC
  Macalester  31  Crown  14  Final

Sep. 14 Crown  14  Westminster (Mo.)  35  Final
  Eureka  26  Northwestern (Minn.)  9  Final
  MacMurray  34  Martin Luther  40  Final
  Minnesota-Morris  27  Greenville  56  Final
  Iowa Wesleyan  10  St. Scholastica  47  Final RC

Sep. 21 Minnesota-Morris  41  Iowa Wesleyan  24  Final
  Greenville  28  Eureka  27  Final
  Northwestern (Minn.)  15  Martin Luther  8  Final
  MacMurray  14  Westminster (Mo.)  21  Final
  St. Scholastica  24  Crown  14  Final RC

Sep. 28 Crown  14  Northwestern (Minn.)  27  Final RC
  Iowa Wesleyan  41  MacMurray  14  Final
  Martin Luther  6  Greenville  56  Final
  Eureka  21  Minnesota-Morris  13  Final
  Westminster (Mo.)  13  St. Scholastica  41  Final RC

Oct. 5 Westminster (Mo.)  28  Eureka  42  Final
  Greenville  21  Crown  20  Final
  Iowa Wesleyan  51  Martin Luther  68  Final
  Northwestern (Minn.)  50  Minnesota-Morris  45  Final
  MacMurray  6  St. Scholastica  42  Final RC

Oct. 12 Minnesota-Morris  45  Westminster (Mo.)  38  Final
  St. Scholastica  25  Northwestern (Minn.)  14  Final RC RC
  Eureka  50  Martin Luther  14  Final
  Greenville  55  MacMurray  30  Final
  Crown  34  Iowa Wesleyan  31  Final - OT

Oct. 19 Iowa Wesleyan  23  Westminster (Mo.)  14  Final
  Eureka  23  MacMurray  15  Final
  Northwestern (Minn.)  23  Greenville  37  Final
  Martin Luther  14  St. Scholastica  48  Final RC
  Crown  24  Minnesota-Morris  21  Final

Oct. 26 MacMurray  14  Crown  28  Final
  Greenville  45  Iowa Wesleyan  26  Final
  Westminster (Mo.)  21  Northwestern (Minn.)  36  Final RC
  Minnesota-Morris  32  Martin Luther  35  Final
  St. Scholastica  38  Eureka  25  Final RC

Nov. 2 Minnesota-Morris  7  St. Scholastica  55  Final RC
  Eureka  23  Iowa Wesleyan  10  Final
  Northwestern (Minn.)  26  MacMurray  13  Final
  Westminster (Mo.)  7  Greenville  28  Final
  Martin Luther  13  Crown  47  Final

Nov. 9 St. Scholastica  27  Greenville  21  Final RC
  Crown  14  Eureka  17  Final
  Iowa Wesleyan  6  Northwestern (Minn.)  42  Final
  Martin Luther  30  Westminster (Mo.)  27  Final
  MacMurray  7  Minnesota-Morris  38  Final

Nov. 23 Greenville  0  Azusa Pacific  67  Final
NCCAA Victory Bowl @ Rome, Ga.
  St. Scholastica  13  Bethel  70  Final RC
NCAA Division III playoffs, first round @ Minneapolis, Minn. (HHH Metrodome)
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
12:00 PM
Cortland State at Buffalo State
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
Live Stats Video
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading