Upper Midwest Athletic Conference Link to official site

2013 UMAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 14 Crown  14  Westminster (Mo.)  35  Final
  Eureka  26  Northwestern (Minn.)  9  Final
  MacMurray  34  Martin Luther  40  Final
  Minnesota-Morris  27  Greenville  56  Final
  Iowa Wesleyan  10  St. Scholastica  47  Final RC

Sep. 21 Minnesota-Morris  41  Iowa Wesleyan  24  Final
  Greenville  28  Eureka  27  Final
  Northwestern (Minn.)  15  Martin Luther  8  Final
  MacMurray  14  Westminster (Mo.)  21  Final
  St. Scholastica  24  Crown  14  Final RC

Sep. 28 Crown  14  Northwestern (Minn.)  27  Final RC
  Iowa Wesleyan  41  MacMurray  14  Final
  Martin Luther  6  Greenville  56  Final
  Eureka  21  Minnesota-Morris  13  Final
  Westminster (Mo.)  13  St. Scholastica  41  Final RC

Oct. 5 Westminster (Mo.)  28  Eureka  42  Final
  Greenville  21  Crown  20  Final
  Iowa Wesleyan  51  Martin Luther  68  Final
  Northwestern (Minn.)  50  Minnesota-Morris  45  Final
  MacMurray  6  St. Scholastica  42  Final RC

Oct. 12 Minnesota-Morris  45  Westminster (Mo.)  38  Final
  St. Scholastica  25  Northwestern (Minn.)  14  Final RC RC
  Eureka  50  Martin Luther  14  Final
  Greenville  55  MacMurray  30  Final
  Crown  34  Iowa Wesleyan  31  Final - OT

Oct. 19 Iowa Wesleyan  23  Westminster (Mo.)  14  Final
  Eureka  23  MacMurray  15  Final
  Northwestern (Minn.)  23  Greenville  37  Final
  Martin Luther  14  St. Scholastica  48  Final RC
  Crown  24  Minnesota-Morris  21  Final

Oct. 26 MacMurray  14  Crown  28  Final
  Greenville  45  Iowa Wesleyan  26  Final
  Westminster (Mo.)  21  Northwestern (Minn.)  36  Final RC
  Minnesota-Morris  32  Martin Luther  35  Final
  St. Scholastica  38  Eureka  25  Final RC

Nov. 2 Minnesota-Morris  7  St. Scholastica  55  Final RC
  Eureka  23  Iowa Wesleyan  10  Final
  Northwestern (Minn.)  26  MacMurray  13  Final
  Westminster (Mo.)  7  Greenville  28  Final
  Martin Luther  13  Crown  47  Final

Nov. 9 St. Scholastica  27  Greenville  21  Final RC
  Crown  14  Eureka  17  Final
  Iowa Wesleyan  6  Northwestern (Minn.)  42  Final
  Martin Luther  30  Westminster (Mo.)  27  Final
  MacMurray  7  Minnesota-Morris  38  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos