USA South Athletic Conference Link to official site

2000 USAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Shenandoah  7  Bethany  49  Final
  Averett  0  Ferrum  47  Final
  Cumberland  21  Maryville (Tenn.)  24  Final
  Methodist  22  Chowan  9  Final

Sep. 9 Bridgewater (Va.)  41  Shenandoah  16  Final
  Rhodes  26  Maryville (Tenn.)  21  Final
  Guilford  13  Methodist  24  Final
  Chowan  13  Greensboro  38  Final
  Emory and Henry  10  Ferrum  0  Final
  Gallaudet  18  Averett  34  Final

Sep. 16 Salisbury  14  Methodist  17  Final
  Newport News  20  Averett  0  Final
  Greensboro  14  Ferrum  17  Final
  Maryville (Tenn.)  14  Stillman  33  Final
  Shenandoah  40  Gallaudet  6  Final

Sep. 23 Methodist  6  Frostburg State  27  Final
  Waynesburg  39  Averett  8  Final
  Ferrum  31  Shenandoah  0  Final
  Greensboro  28  Salisbury  52  Final

Sep. 30 Millsaps  23  Maryville (Tenn.)  3  Final
  Salisbury  52  Shenandoah  6  Final
  Ferrum  7  Methodist  10  Final
  Averett  7  Emory and Henry  54  Final
  Wesley  61  Greensboro  21  Final

Oct. 7 Shenandoah  13  Greensboro  35  Final
  Maryville (Tenn.)  10  Bridgewater (Va.)  14  Final
  Averett  14  Principia  31  Final

Oct. 14 Greensboro  34  Averett  0  Final
  Catholic  13  Methodist  9  Final
  Centre  21  Maryville (Tenn.)  17  Final
  Chowan  2  Ferrum  24  Final

Oct. 21 Maryville (Tenn.)  29  Bethel (Tenn.)  8  Final
  Methodist  6  Wesley  48  Final
  Averett  7  Chowan  35  Final
  Shenandoah  14  La Salle  39  Final
  Frostburg State  7  Ferrum  10  Final
  Greensboro  43  Newport News  18  Final

Oct. 28 Shenandoah  30  Averett  0  Final
  Ferrum  49  Guilford  0  Final
  Methodist  34  Greensboro  26  Final
  Maryville (Tenn.)  37  Blackburn  0  Final

Nov. 4 Principia  23  Shenandoah  45  Final
  Salisbury  7  Ferrum  36  Final
  Averett  2  Methodist  51  Final
  Frostburg State  33  Greensboro  26  Final
  Hampden-Sydney  42  Maryville (Tenn.)  14  Final

Nov. 11 Greensboro  35  Guilford  20  Final
  Methodist  30  Newport News  8  Final
  Ferrum  24  Wesley  27  Final
  Maryville (Tenn.)  17  Emory and Henry  34  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading