USA South Athletic Conference Link to official site

2011 USAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 3 Guilford  27  Greensboro  7  Final RC
Gate City Soup Bowl
  Ferrum  12  Emory and Henry  41  Final
  Methodist  7  Randolph-Macon  43  Final RC
  Averett  9  Hampden-Sydney  63  Final RC RC
  Waynesburg  7  Christopher Newport  12  Final
  Huntingdon  35  Maryville (Tenn.)  7  Final RC
  N.C. Wesleyan  20  Ohio Northern  38  Final RC
  Stevenson  21  Shenandoah  49  Final

Sep. 8 Maryville (Tenn.)  7  Tennessee Tech  56  Final RC

Sep. 10 Guilford  22  Methodist  40  Final RC
  Randolph-Macon  15  Averett  7  Final
  Hampden-Sydney  56  N.C. Wesleyan  17  Final
  Greensboro  0  Emory and Henry  38  Final
  Bridgewater (Va.)  28  Shenandoah  23  Final RC
  Christopher Newport  43  Stevenson  46  Final - 2OT RC RC

Sep. 17 Maryville (Tenn.)  10  LaGrange  13  Final
  Ferrum  14  Hampden-Sydney  38  Final RC
  Shenandoah  29  Randolph-Macon  36  Final RC
  Greensboro  7  Apprentice School  9  Final
  Salisbury  27  Christopher Newport  23  Final RC
  Averett  35  Guilford  21  Final RC

Sep. 24 Emory and Henry  34  Methodist  27  Final
  N.C. Wesleyan  17  LaGrange  24  Final
  Bridgewater (Va.)  6  Ferrum  37  Final

Oct. 1 Christopher Newport  26  Methodist  14  Final RC
  N.C. Wesleyan  29  Averett  0  Final
  Ferrum  27  Maryville (Tenn.)  3  Final RC
  Greensboro  7  Shenandoah  30  Final

Oct. 8 Ferrum  21  N.C. Wesleyan  10  Final
  Averett  42  Greensboro  21  Final
  Methodist  24  Maryville (Tenn.)  26  Final RC
  Shenandoah  20  Christopher Newport  27  Final - OT RC

Oct. 15 Methodist  17  Ferrum  37  Final
  N.C. Wesleyan  31  Greensboro  19  Final
  Christopher Newport  23  Averett  14  Final
  Maryville (Tenn.)  21  Shenandoah  28  Final

Oct. 22 Shenandoah  46  Methodist  23  Final
  Greensboro  23  Ferrum  66  Final
  Averett  22  Maryville (Tenn.)  45  Final
  N.C. Wesleyan  33  Christopher Newport  51  Final RC

Oct. 29 Methodist  21  Averett  28  Final - OT
  Maryville (Tenn.)  23  N.C. Wesleyan  16  Final
  Christopher Newport  27  Greensboro  22  Final RC

Oct. 30 Ferrum  41  Shenandoah  28  Final

Nov. 5 Christopher Newport  48  Ferrum  30  Final RC
  N.C. Wesleyan  10  Methodist  24  Final
  Shenandoah  45  Averett  17  Final
  Greensboro  20  Maryville (Tenn.)  42  Final

Nov. 12 Averett  25  Ferrum  33  Final
  Methodist  31  Greensboro  14  Final
  Shenandoah  28  N.C. Wesleyan  7  Final RC
  Maryville (Tenn.)  20  Christopher Newport  45  Final

Nov. 19 Christopher Newport  10  Kean  34  Final RC
NCAA playoffs, first round
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading