USA South Athletic Conference Link to official site

2012 USAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 1 Ohio Northern  13  N.C. Wesleyan  16  Final - OT
  Washington and Jefferson  23  Methodist  6  Final
  Emory and Henry  45  Ferrum  36  Final
  Hampden-Sydney  20  Averett  6  Final
  Maryville (Tenn.)  33  Huntingdon  49  Final
  LaGrange  14  Birmingham-Southern  41  Final
  Greensboro  14  Guilford  13  Final RC RC
  Salisbury  40  Christopher Newport  16  Final RC

Sep. 8 Christopher Newport  20  Hampden-Sydney  42  Final
  Averett  6  Randolph-Macon  21  Final
  Greensboro  7  Bridgewater  33  Final RC RC
  Millsaps  54  LaGrange  7  Final RC
  Emory and Henry  21  Maryville (Tenn.)  8  Final
  Ferrum  14  Shenandoah  7  Final
  Methodist  34  Guilford  21  Final RC
  N.C. Wesleyan  14  Southern Virginia  24  Final

Sep. 15 Guilford  45  Averett  35  Final RC
  Methodist  20  Emory and Henry  34  Final
  N.C. Wesleyan  6  Salisbury  69  Final RC
  Southern Virginia  7  Ferrum  20  Final
  Apprentice School  13  Greensboro  20  Final RC
  Sewanee  17  Maryville (Tenn.)  24  Final
  Huntingdon  62  LaGrange  17  Final
  Christopher Newport  20  Shenandoah  7  Final

Sep. 29 N.C. Wesleyan  13  LaGrange  40  Final
  Ferrum  49  Averett  28  Final
  Greensboro  34  Methodist  33  Final RC
  Christopher Newport  45  Maryville (Tenn.)  31  Final RC

Oct. 6 Averett  14  LaGrange  7  Final
  Maryville (Tenn.)  41  Greensboro  6  Final
  Methodist  34  N.C. Wesleyan  13  Final
  Ferrum  31  Christopher Newport  38  Final

Oct. 13 Averett  16  Greensboro  18  Final RC
  Maryville (Tenn.)  28  Methodist  24  Final
  N.C. Wesleyan  35  Ferrum  51  Final
  LaGrange  20  Christopher Newport  6  Final RC

Oct. 20 Christopher Newport  28  Averett  13  Final RC
  Ferrum  21  Methodist  13  Final
  Greensboro  23  N.C. Wesleyan  45  Final RC
  LaGrange  17  Maryville (Tenn.)  13  Final

Oct. 27 Methodist  26  LaGrange  23  Final RC
  Christopher Newport  17  N.C. Wesleyan  10  Final
  Maryville (Tenn.)  31  Averett  7  Final
  Ferrum  35  Greensboro  12  Final RC

Nov. 3 LaGrange  24  Ferrum  48  Final
  Averett  27  Methodist  33  Final - 2OT
  N.C. Wesleyan  13  Maryville (Tenn.)  34  Final
  Greensboro  16  Christopher Newport  22  Final RC

Nov. 10 Averett  21  N.C. Wesleyan  32  Final
  LaGrange  27  Greensboro  31  Final RC
  Maryville (Tenn.)  22  Ferrum  17  Final
  Methodist  30  Christopher Newport  29  Final

Nov. 17 Christopher Newport  14  Mount Union  72  Final
NCAA Playoffs - First Round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos