Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2000 WIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 1 UW-Oshkosh  31  Southwest Minn. St.  7  Final

Sep. 2 UW-River Falls  14  Chadron St.  28  Final
  Howard Payne  14  UW-Whitewater  28  Final
  UW-Stout  34  Lakeland  6  Final
  St. John's  49  UW-Eau Claire  14  Final
  UW-La Crosse  6  Washburn  26  Final

Sep. 9 UW-Platteville  26  Mount Senario  19  Final
  UW-Stout  47  Franklin  3  Final
  Winona St.  27  UW-La Crosse  9  Final
  Northern St.  28  UW-Stevens Point  21  Final
  UW-River Falls  34  UW-Oshkosh  0  Final
  UW-Eau Claire  17  Augsburg  13  Final
  UW-Whitewater  8  Hardin-Simmons  37  Final

Sep. 16 Lambuth  39  UW-Whitewater  48  Final
  Augustana  32  UW-Platteville  3  Final
  Drake  37  UW-Stevens Point  29  Final

Sep. 23 UW-River Falls  13  UW-La Crosse  38  Final
  UW-Oshkosh  13  UW-Eau Claire  26  Final
  UW-Whitewater  26  UW-Platteville  6  Final
  UW-Stevens Point  8  UW-Stout  16  Final

Sep. 30 UW-Oshkosh  38  UW-Stevens Point  31  Final
  UW-Stout  34  UW-River Falls  13  Final
  UW-La Crosse  23  UW-Whitewater  22  Final
  UW-Eau Claire  30  UW-Platteville  6  Final

Oct. 7 UW-Eau Claire  14  UW-Stout  17  Final
  UW-Stevens Point  20  UW-River Falls  49  Final
  UW-Whitewater  27  UW-Oshkosh  25  Final
  UW-Platteville  0  UW-La Crosse  30  Final

Oct. 14 UW-Platteville  28  UW-Oshkosh  24  Final
  UW-La Crosse  23  UW-Stout  27  Final
  UW-Stevens Point  0  UW-Whitewater  9  Final
  UW-River Falls  65  UW-Eau Claire  44  Final

Oct. 20 UW-Whitewater  17  UW-Eau Claire  23  Final

Oct. 21 UW-Oshkosh  20  UW-River Falls  48  Final
  UW-Stout  43  UW-Platteville  35  Final
  UW-La Crosse  20  UW-Stevens Point  7  Final

Oct. 28 UW-Eau Claire  18  UW-La Crosse  27  Final
  UW-Platteville  7  UW-Stevens Point  14  Final
  UW-Oshkosh  21  UW-Stout  37  Final
  UW-Whitewater  20  UW-River Falls  30  Final

Nov. 4 UW-Stevens Point  17  UW-Eau Claire  38  Final
  UW-La Crosse  24  UW-Oshkosh  12  Final
  UW-Stout  14  UW-Whitewater  13  Final
  UW-River Falls  52  UW-Platteville  7  Final

Nov. 10 UW-River Falls  20  Bemidji St.  23  Final
  UW-Oshkosh  54  Minnesota-Morris  0  Final

Nov. 11 UW-La Crosse  20  North Carolina St.  14  Final
@ Metrodome
  UW-Stevens Point  30  Winona St.  25  Final
@ Metrodome
  UW-Platteville  30  Southwest Minn. St.  52  Final
@ Metrodome
  UW-Stout  17  Minn. Duluth  15  Final
@ Metrodome
  UW-Eau Claire  39  Minn. St. Moorhead  14  Final
@ Metrodome

Nov. 18 St. John's  26  UW-Stout  19  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos