Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2014 WIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 Waldorf  7  UW-Whitewater  73  Final

Sep. 6 UW-River Falls  8  St. John's  27  Final
  UW-Platteville  63  Buena Vista  3  Final
  UW-Stout  19  Dakota Wesleyan  23  Final RC
  UW-Eau Claire  17  St. Thomas  22  Final RC RC
  Albion  31  UW-Stevens Point  42  Final
  Robert Morris-Chicago  27  UW-Oshkosh  19  Final
  UW-La Crosse  24  Dubuque  8  Final RC RC

Sep. 13 UW-Whitewater  42  Franklin  13  Final
  UW-River Falls  6  Simpson  22  Final RC
  Dubuque  21  UW-Platteville  26  Final RC
  Marian (Ind.)  24  UW-Oshkosh  20  Final
  UW-La Crosse  0  St. Thomas  46  Final RC
  Loras  17  UW-Stout  21  Final RC
  St. John's  31  UW-Eau Claire  7  Final RC

Sep. 20 UW-Whitewater  48  TCNJ  0  Final
  UW-Eau Claire  0  Wheaton (Ill.)  17  Final RC RC
  UW-Stevens Point  37  Coe  21  Final
  UW-River Falls  43  South Dakota Mines  28  Final
  UW-Platteville  7  North Central (Ill.)  28  Final RC
  Mary Hardin-Baylor  41  UW-La Crosse  22  Final RC
  UW-Oshkosh  3  South Dakota State  41  Final
  UW-Stout  14  Wartburg  45  Final RC

Sep. 27 North Central (Ill.)  27  UW-Stevens Point  34  Final RC RC

Oct. 4 UW-La Crosse  7  UW-Whitewater  38  Final RC
  UW-Stout  7  UW-Oshkosh  32  Final
  UW-Stevens Point  17  UW-River Falls  14  Final RC
  UW-Platteville  49  UW-Eau Claire  0  Final RC RC

Oct. 11 UW-River Falls  14  UW-Platteville  24  Final RC
  UW-Eau Claire  3  UW-Stevens Point  30  Final RC
  UW-Oshkosh  21  UW-La Crosse  18  Final RC
  UW-Whitewater  37  UW-Stout  0  Final RC

Oct. 18 UW-Stout  7  UW-La Crosse  21  Final RC
  UW-River Falls  7  UW-Oshkosh  37  Final
  UW-Whitewater  52  UW-Eau Claire  3  Final RC
  UW-Stevens Point  13  UW-Platteville  31  Final RC

Oct. 25 UW-Eau Claire  10  UW-River Falls  20  Final RC
  UW-Oshkosh  7  UW-Whitewater  24  Final
  UW-La Crosse  17  UW-Stevens Point  24  Final RC
  UW-Platteville  21  UW-Stout  0  Final RC RC

Nov. 1 UW-Whitewater  17  UW-Platteville  7  Final RC
  UW-Stout  17  UW-Eau Claire  20  Final RC
  UW-La Crosse  13  UW-River Falls  16  Final - OT
  UW-Oshkosh  21  UW-Stevens Point  7  Final

Nov. 8 UW-Platteville  24  UW-La Crosse  17  Final RC
  UW-River Falls  23  UW-Stout  34  Final RC
  UW-Stevens Point  17  UW-Whitewater  49  Final RC
  UW-Eau Claire  13  UW-Oshkosh  52  Final

Nov. 15 UW-La Crosse  20  UW-Eau Claire  10  Final
  UW-Stout  24  UW-Stevens Point  31  Final RC
  UW-Whitewater  28  UW-River Falls  25  Final
  UW-Oshkosh  30  UW-Platteville  27  Final - 3OT

Nov. 22 Macalester  2  UW-Whitewater  55  Final
NCAA playoffs, first round

Nov. 29 Wabash  14  UW-Whitewater  38  Final RC
NCAA playoffs, second round

Dec. 6 Wartburg  33  UW-Whitewater  37  Final RC
NCAA playoffs, quarterfinals

Dec. 13 Linfield  14  UW-Whitewater  20  Final RC
NCAA playoffs, semifinals

Dec. 19 UW-Whitewater  43  Mount Union  34  Final RC
Stagg Bowl @ Salem, Va.
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos