2000 Playoffs

Matt LaVerde, Todd Braden, defensive coordinator Don Montgomery, Mike Miller and Jesse Pearson celebrate Mount Union's win in Stagg Bowl XXVIII.
Photo by Fred Cockrill, Cockrill Studio

Right foot, right time

Junior kicker Rodney Chenos redeemed himself for a fourth-quarter miss by nailing a 20-yard field goal with one second left in the game to lift Mount Union to its fifth Division III national championship, defeating St. John's 10-7 in a memorable Stagg Bowl XXVIII.

It was the second-lowest scoring output in Stagg Bowl and the Purple Raiders tied for the fewest points scored by a Stagg Bowl winner. Keith McMillan recalls a memorable weekend in Salem.

Get video
of this game

The 2000 season marked the second consecutive playoffs in which a No. 7 seed from the West Region advanced all the way to the Stagg Bowl. And under legendary coach John Gagliardi, they nearly became the second in a row to win the title. But instead, on a rainy day in Salem, it was the other legendary coach, Larry Kehres, who returned to the top of Division III.

Thanks to our listeners, who made WDCV and the Stagg Bowl broadcast the No. 1 rated station on WebRadio.

Playoff results

North bracket
at No. 4 Ohio Northern 47, No. 5 Millikin 21
No. 6 Hanover 20, at No. 3 Hope 3
at No. 2 Wittenberg 31, No. 7 Aurora 20

East bracket
at No. 4 Springfield 31, No. 5 Montclair State 29
No. 6 Widener 33, at No. 3 Union 26
at No. 2 Hobart 25, No. 7 Bridgewater State 0

West bracket
at No. 4 Central 29, No. 5 St. Norbert 14
No. 6 Pacific Lutheran 41, at No. 3 Bethel 13
No. 7 St. John's 26, at No. 2 UW-Stout 19

South bracket
No. 6 Western Maryland 38, at No. 4 Emory and Henry 14
at No. 7 Trinity (Texas) 21, No. 3 Wesley 3
No. 5 Bridgewater (Va.) 59, at No. 2 Washington and Jefferson 42

Second round
at No. 1 Mount Union 59, No. 4 Ohio Northern 28
at No. 2 Wittenberg 32, No. 6 Hanover 21
No. 4 Springfield 13, at No. 1 Brockport State 6
at No. 6 Widener 40, No. 2 Hobart 14
No. 4 Central 20, at No. 1 Linfield 17 (OT)
No. 7 St. John's 28, at No. 6 Pacific Lutheran 21 (OT)
at No. 1 Hardin-Simmons 32, No. 6 Western Maryland 10
No. 7 Trinity (Texas) 47, No. 5 Bridgewater 41 (OT)

Quarterfinals
at Mount Union 32, Wittenberg 15
Widener 61, at Springfield 27
St. John's 21, at Central 18
at Hardin-Simmons 33, Trinity (Texas) 30

Semifinals
at Mount Union 70, Widener 30
St. John's 38, at Hardin-Simmons 14

Stagg Bowl XXVIII
at Salem, Va.
Mount Union 10, St. John's 7 

comments powered by Disqus
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading