1999 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 6 Aurora  49  Lakeland  32  Final
Nov. 6 Concordia-Chicago  20  Eureka  53  Final
Nov. 6 Pomona-Pitzer  24  Claremont-Mudd-Scripps  21  Final
Nov. 6 Cornell  27  Dubuque  28  Final
Nov. 6 Loras  28  Luther  31  Final
Nov. 6 Catholic  31  Guilford  13  Final
Nov. 6 Western Connecticut  42  Merchant Marine  21  Final
Nov. 6 RPI  32  St. Lawrence  7  Final
Nov. 6 Azusa Pacific  47  La Verne  45  Final
Nov. 6 Mount St. Joseph  28  Manchester  21  Final
Nov. 6 Maryville (Tenn.)  13  Hampden-Sydney  3  Final
Nov. 6 Whittier  3  Redlands  73  Final
Nov. 6 Trinity (Conn.)  7  Amherst  21  Final
Nov. 6 Tufts  27  Colby  26  Final
Nov. 6 Dickinson  35  Gettysburg  14  Final
Nov. 6 Mount Ida  16  Hartwick  56  Final
Nov. 6 Ripon  22  Lawrence  25  Final
Nov. 6 Albright  37  Delaware Valley  13  Final
Nov. 6 Whitworth  31  Eastern Ore.  28  Final
Nov. 6 Mass.-Boston  0  Curry  33  Final
Nov. 6 Albion  17  Alma  20  Final
Nov. 6 Oberlin  0  Ohio Wesleyan  47  Final
Nov. 6 Widener  32  Lebanon Valley  0  Final
Nov. 6 Ferrum  37  Salisbury  3  Final
Nov. 6 Norwich  7  Springfield  28  Final
Nov. 6 Willamette  42  Lewis and Clark  6  Final
Nov. 6 UW-Eau Claire  30  UW-Stevens Point  31  Final
Nov. 6 Alfred  7  Bethany  21  Final
Nov. 6 Waynesburg  35  Ursinus  48  Final
Nov. 6 Bethel (Tenn.)  7  Westminster (Mo.)  58  Final
Nov. 6 Central  23  Wartburg  40  Final
Nov. 6 Rochester  0  Union  52  Final
Nov. 6 Hiram  9  Otterbein  60  Final
Nov. 6 Brockport State  12  TCNJ  7  Final
Nov. 6 Wilkes  22  Moravian  28  Final
Nov. 6 Monmouth  28  Grinnell  29  Final
Nov. 6 Thiel  13  Defiance  20  Final
Nov. 6 FDU-Florham  26  King's  20  Final
Nov. 6 Randolph-Macon  14  Bridgewater (Va.)  42  Final
Nov. 6 Concordia (Wis.)  31  Greenville  40  Final
Nov. 6 Carthage  9  Augustana  31  Final
Nov. 6 Benedictine  17  MacMurray  35  Final
Nov. 6 Gustavus Adolphus  36  St. Olaf  17  Final
Nov. 6 Blackburn  17  Maranatha Baptist  14  Final
Nov. 6 Maine Maritime  30  Worcester State  27  Final
Nov. 6 Greensboro  7  Frostburg State  32  Final
Nov. 6 Carroll  27  Illinois College  20  Final
Nov. 6 Knox  28  Lake Forest  13  Final
Nov. 6 St. John's  41  Carleton  6  Final
Nov. 6 Bowdoin  7  Bates  38  Final
Nov. 6 Sul Ross State  2  Austin  31  Final
Nov. 6 Davidson  24  Centre  21  Final
Nov. 6 Texas Lutheran  6  Mississippi College  28  Final
Nov. 6 Buffalo State  8  Allegheny  48  Final
Nov. 6 Western New England  9  MIT  34  Final
Nov. 6 Wilmington  40  Anderson  23  Final
Nov. 6 DePauw  33  Rose-Hulman  0  Final
Nov. 6 Williams  28  Wesleyan  33  Final
Nov. 6 Kalamazoo  23  Adrian  20  Final
Nov. 6 Carnegie Mellon  30  Juniata  7  Final
Nov. 6 Haskell Indian  27  Principia  20  Final
Nov. 6 Fitchburg State  14  Bridgewater State  42  Final
Nov. 6 Mass-Dartmouth  14  Salve Regina  40  Final
Nov. 6 Washington U.  23  Colorado College  0  Final
Nov. 6 Muhlenberg  24  Grove City  31  Final
Nov. 6 Coe  34  Buena Vista  31  Final
Nov. 6 WPI  27  Coast Guard  23  Final
Nov. 6 St. Norbert  35  Beloit  10  Final
Nov. 6 Lycoming  36  Susquehanna  7  Final
Nov. 6 New Jersey City  17  Montclair State  38  Final
Nov. 6 Hope  30  Olivet  6  Final
Nov. 6 Earlham  0  Denison  38  Final
Nov. 6 McMurry  41  Howard Payne  31  Final
Nov. 6 Hamilton  23  Middlebury  27  Final
Nov. 6 Rowan  41  William Paterson  0  Final
Nov. 6 Marietta  21  Capital  49  Final
Nov. 6 Washington and Lee  21  Emory and Henry  23  Final
Nov. 6 Westfield State  13  Nichols  35  Final
Nov. 6 Cal Lutheran  41  Menlo  38  Final
Nov. 6 Plymouth State  40  Kean  0  Final
Nov. 6 Massachusetts Maritime  22  Framingham State  20  Final
Nov. 6 Macalester  14  Hamline  45  Final
Nov. 6 Chapman  62  Occidental  17  Final
Nov. 6 Trinity (Texas)  41  Sewanee  9  Final
Nov. 6 McDaniel  41  Swarthmore  14  Final
Nov. 6 Tri-State  14  St. Francis (IN)  61  Final
Nov. 6 Wooster  31  Case Western Reserve  27  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading