1999 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 11 Macalester  17  St. Olaf  47  Final
Nov. 12 St. John's  31  Gustavus Adolphus  16  Final
Nov. 13 Salve Regina  34  Nichols  21  Final
Nov. 13 Hampden-Sydney  7  Randolph-Macon  33  Final
Nov. 13 Catholic  35  Bridgewater (Va.)  14  Final
Nov. 13 Anderson  27  Manchester  25  Final
Nov. 13 Western Connecticut  27  Norwich  17  Final
Nov. 13 King's  6  Wilkes  30  Final
Nov. 13 Moravian  26  Muhlenberg  52  Final
Nov. 13 Colby  20  Bowdoin  0  Final
Nov. 13 Carroll  14  Lake Forest  21  Final
Nov. 13 Western New England  28  Fitchburg State  43  Final
Nov. 13 Susquehanna  27  Albright  20  Final
Nov. 13 Valparaiso  31  Aurora  0  Final
Nov. 13 Framingham State  27  Maine Maritime  46  Final
Nov. 13 TCNJ  38  Kean  20  Final
Nov. 13 Luther  0  Simpson  41  Final
Nov. 13 Gettysburg  12  Franklin and Marshall  22  Final
Nov. 13 Plymouth State  21  WPI  0  Final
Nov. 13 Middlebury  22  Tufts  10  Final
Nov. 13 Thiel  6  Washington and Jefferson  51  Final
Nov. 13 Ursinus  32  Dickinson  30  Final
Nov. 13 Assumption  20  Mount Ida  18  Final
Nov. 13 Cornell  32  Coe  23  Final
Nov. 13 Millikin  35  Elmhurst  0  Final
Nov. 13 Bridgewater State  41  Massachusetts Maritime  23  Final
Nov. 13 Buena Vista  13  Central  14  Final
Nov. 13 Springfield  22  Union  37  Final
Nov. 13 Ohio Wesleyan  36  Earlham  0  Final
Nov. 13 UW-La Crosse  22  Minn. Duluth  21  Final
Nov. 13 Worcester State  26  Westfield State  31  Final
Nov. 13 Kenyon  17  Denison  24  Final
Nov. 13 Beloit  23  Ripon  22  Final
Nov. 13 MIT  13  Mass.-Boston  0  Final
Nov. 13 Curry  21  Mass-Dartmouth  17  Final
Nov. 13 St. Francis (Ill.)  55  Allegheny  61  Final
Nov. 13 Juniata  59  Widener  45  Final
Nov. 13 Bluffton  28  Wilmington  31  Final
Nov. 13 Otterbein  37  Marietta  14  Final
Nov. 13 Swarthmore  13  Washington and Lee  40  Final
Nov. 13 Wartburg  31  Upper Iowa  24  Final
Nov. 13 Azusa Pacific  42  Chapman  21  Final
Nov. 13 Merchant Marine  24  Coast Guard  21  Final
Nov. 13 Loras  35  Dubuque  25  Final
Nov. 13 Newport News  37  Methodist  38  Final
Nov. 13 Bates  28  Hamilton  0  Final
Nov. 13 Howard Payne  50  Sul Ross State  20  Final
Nov. 13 Rose-Hulman  14  Centre  36  Final
Nov. 13 William Paterson  7  Waynesburg  48  Final
Nov. 13 La Verne  47  Menlo  41  Final
Nov. 13 Monmouth  27  Knox  26  Final
Nov. 13 Chowan  27  New Jersey City  20  Final
Nov. 13 Mount Senario  44  Lakeland  21  Final
Nov. 13 Emory and Henry  10  Maryville (Tenn.)  21  Final
Nov. 13 Montclair State  28  Rowan  24  Final
Nov. 13 Greenville  42  Concordia-Chicago  35  Final
Nov. 13 Redlands  51  Cal Lutheran  20  Final
Nov. 13 Kalamazoo  28  Hope  44  Final
Nov. 13 Alfred  55  Oberlin  6  Final
Nov. 13 Sewanee  30  Stillman  18  Final
Nov. 13 Guilford  15  Greensboro  14  Final
Nov. 13 Austin  32  Mississippi College  50  Final
Nov. 13 Cortland State  24  Brockport State  28  Final
Nov. 13 Westminster (Mo.)  49  MacMurray  56  Final
Nov. 13 Amherst  7  Williams  10  Final
Nov. 13 UW-River Falls  20  Winona St.  29  Final
@ Metrodome
Nov. 13 Hardin-Simmons  63  McMurry  28  Final
Nov. 13 Capital  28  Ohio Northern  61  Final
Nov. 13 Hartwick  38  St. Lawrence  28  Final
Nov. 13 Case Western Reserve  21  Chicago  41  Final
Nov. 13 Lewis and Clark  0  Whitworth  52  Final
Nov. 13 Lycoming  27  FDU-Florham  3  Final
Nov. 13 St. Norbert  40  Illinois College  31  Final
Nov. 13 Lawrence  14  Grinnell  51  Final
Nov. 13 Lebanon Valley  3  Delaware Valley  10  Final
Nov. 13 Frostburg State  23  Salisbury  22  Final
Nov. 13 Occidental  17  Whittier  7  Final
Nov. 13 Wesleyan  12  Trinity (Conn.)  26  Final
Nov. 13 Malone  9  Tri-State  27  Final
Nov. 14 UW-Stevens Point  35  Bemidji St.  23  Final
@ Metrodome
Nov. 14 UW-Stout  23  Southwest Minn. St.  43  Final
@ Metrodome
Nov. 14 UW-Eau Claire  20  Northern St.  27  Final
@ Metrodome
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading